GenelGündemSağlık

Bakandan korkutan sözler! “İzole olmaları gerekirken…”

Bakan Koca, koronavirüs önlemleri ve koronavirüs hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi hala tüm şiddetiyle devam ediyor. Ülkelerin aşı çalışmaları, Türkiye’deki önlemler ve duyarlılıklar ile ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca durumu değerlendirerek sorulara yanıt verdi. Koca; “Şu an 100 bini aşkın kişi evde izole olması gerekirken şehirler arası seyahate çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Sabah’ a konuşan Bakan Koca, Türkiye’deki tablo ve koronavirüs hakkında merak edilenleri cevapladı. İşte Bakan Koca’nın konuşmasında verdiği cevaplar;

KOVİD-19 POZİTİF VAKA SAYISI NEDEN HIZ KESMİYOR?

Şu anki tabloda düğünlerin, taziyelerin, asker uğurlamalarının etkisi görülüyor. Ayrıca Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’da, pandeminin ilk dönemini yaşamayan illerde durum şimdi ciddi olarak hissediliyor. Maskenin, virüsle mücadele etkili olduğunu biliyoruz. Ancak cezalarla ilgili “nasılsa tahsil edilmeyecek” rahatlığı içinde caydırıcılık kayboldu. Vatandaş da “Bu iş bitti”, “Atlatırsak da hafif atlatacağız” gibi düşünmeye başladı. Bu noktada yeni tedbirler alındı.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İSTANBUL’U NE BEKLİYOR?

İstanbul başlangıçta virüs gerçeğini yaşadı ve tedbirlere uyum alışkanlığı başladı. Kent, yazın boşaldığı için bu dönemde ciddi etki görmedik. Trafik yüzde 18’e kadar indi, şimdi 65’e çıktı. Eylül sonuna doğru yoğunluğun artacağını öngörüyoruz. Nitekim, İstanbul’da geçen haftaya göre yüzde 32 vaka artışı var.

BAŞKENT ANKARA’DA VAKALAR NEDEN PATLADI?

Ankara, memur kenti olduğu için yazın şehir dışına ciddi nüfus hareketi oldu. Geriye dönüşlerle birlikte giderek vaka artış tablosu başladı. Düğün vb etkinlikler de ana kaynak haline geldi. Önümüzdeki günlerde esnek mesai ile 16.00-19.00 arasında memurların trafikte olmaması önemli.

EVDE İZOLE OLMASI GEREKEN KAÇ KİŞİ ARAMIZDA?

Şu an 100 bini aşkın kişi evde izole olması gerekirken şehirler arası seyahate çıkıyor. Uçak ve tren yolculuğunda HES kodu zorunlu. Otobüs yolculuğunda da HES kodu takibi yapılacak. Evde izole olması gereken kişi, kurala uymuyorsa onları yurtlara alan, hatta masraflarını da o kişiden tahsil eden illerimiz var. Bunu yaygınlaştırıyoruz. “Evde izole olmuyorsan seni yurda alır ve parasını tahsil ederim uygulaması” başladı.

TEMASLI TAKİBİNİN YANI SIRA EVDE İZOLEYKEN BELİRTİSİ AĞIRLAŞANLAR İÇİN NE YAPILIYOR?

Özel bir çağrı sistemi oluşturuyoruz. Bu sistemde evde izole ettiğimiz kişileri ayrıca semptom taramasına tabi tutuyoruz. Yani evde izole iken kişilerin bizi aramasını beklemeden, ekiplerimiz 1, 3, 7 ve 14. günlerde mutlaka arama yapıyor. Belirti değişikliği varsa bu kişiye ilave tedavi veriliyor veya hastaneye alınıyor.

OKUL ÖNCESİ VE 1. SINIFLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI NASIL ALINDI?

Okul öncesinde ve birinci sınıflarda yüz yüze eğitim gerekli olduğundan, 2 gün okul, 5 gün evden takip etme modeli benimsendi. O 5 gün de bir şekilde belirtilerin görülebildiği bir dönem. Okula göndermek bu tercihe bağlı. Burada maksat bir şekilde eğitimi başlatabilmek. Bu, temkinli bir adım. Gerekirse belli aralıklarla kararımızı gözden geçiririz. Ancak, “Genel olarak eğitime başlıyoruz” dendiği anda bile okulların açılamayacağı riskli iller var.

SAĞLIK SİSTEMİMİZ, SALGININ YÜKÜNÜ NASIL KARŞILIYOR?

Hastanelerden çevrilen tek bir vatandaş yok. Bölgesel bazda da hasta yükünün karşılanmadığı bir tablo da yok. Ama duyarlılık göstermezsek bu, olmayacağı anlamına gelmez. ‘Endişeye gerek yok. Hastaneler yetiyor. İlaç da var. İşimize bakalım’ denirse herkes en yakınında korona olduğunu görür. Formül belli: “Maske, mesafe, hijyen, test, tarama, erken teşhis ve tedavi.”

İSTATİSTİKLERİNDE ŞÜPHE VAR MI?

Dünya Sağlık Örgütü, “PCR yapıyorsanız, pozitif vakalarınızı bildirin” diyor. Bu imkan yoksa, tomografi veya klinik bulgu ile teşhis konulan vakaların bildirilmesini istiyor. Biz, PCR’ı yaygın yapıyor ve pozitif vakaları bildiriyoruz. Kişinin primer (temelde yatan) hastalığının ne olduğu önemli. Örneğin, trafik kazası geliyor. İki, üç gün yatıyor. Yatan hastalara Kovid testi de uygulanıyor. Diyelim, test pozitif çıkıyor. Trafik kazasından mı öldü, Kovid’den mi? Başlangıçtaki neden trafik kazası, kovid ikincil neden. DSÖ, asli sebebi önemsiyor.

CHP GENEL BAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARINA NE DİYORSUNUZ?

Dünya, solunum sıkıntısı olmayanı hastaneye almıyor. Kovid’de 10 vakadan 8’i belirti vermiyor, 1’i hafiforta düzeyde atlatıyor, 1’i de hastanede tedaviye alınıyor. Batı ülkeleri bu 8’le uğraşmıyor. Biz ise sürekli tarama yapıyor o 8’i izole ediyoruz. Tarama yaptıkça vaka artıyor. CHP Genel Başkanı o sözleri söylememeli. Batı ülkeleri gibi bizim de sadece solunum sıkıntısı olana test yapmamız gerekir. Ama biz filyasyon gibi zor bir işi yapıyoruz.

TÜRKİYE’NİN ÜSTÜNLÜĞÜ NEREDE?

Türkiye bu kadar salgın yüküyle karşı karşıya kalmasına rağmen sağlık altyapısında sorun yaşamadı. Şu anki yükümüzü bilebilir olsalar, sağlık alt yapımızın gücüne ve çalışanlarımızın özverisine şaşırırlar. Turizm açıldı, 10 milyon insan geldi. Sadece THY’de ağustos ayında 9.5 milyonun hareketi söz konusu. Pandemi olacak, 10 milyon kişi uçakla hareket edecek.

AŞI ÜRETIMİNDE HANGİ NOKTADAYIZ?

Dünyada 8 aşı, faz 3 aşamasına geldi. Bizde 13 aşı çalışması var ve hayvan deneyleri tamamlanmak üzere. Faz 3 için başvuran ABD’li bir firma ile Çin merkezli aşıya izin verdik. Ruslar da dosya sundu. Faz 3, gönüllülerde yaygın çalışmanın yapıldığı bir dönem. Aşıların bizim insanımızdaki etkisini bilmemiz çok önemli. Irktan ırka, bölgeden bölgeye değişebiliyor.

GRİP MEVSİMİNE DAİR NE TÜR HAZIRLIKLAR PLANLANDI?

Ekim, kasım ayları influenza (grip) ve solunum yolu hastalıklarının yoğun olabileceği bir dönem. Üstelik belirtiler de benzer. Eğer maske ve mesafeye özen gösterilirse bu tedbir tüm vatandaşlarımızı mevsimsel hastalıklardan da koruyacaktır. Viral enfeksiyonlar, damlacıkla geçiyor. Beklediğimiz tehlikeyi en aza indirmenin yolu yine maske ve mesafeden geçiyor. Kovid tedavisinde kullandığımız Favipiravir isimli antiviral ilaç, influenza (grip) üzerine de etkili. “Grip miyim, Kovid miyim?” endişesini dikkate alarak favipiraviri vatandaşımıza yaygın vereceğiz. Ayrıca aynı sürüntüden influenza ve Kovid tespiti de yapılacak.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILMALI?

Üniversitelerin açılması halinde büyük şehirlere doğru ciddi nüfus hareketi olacak. Öğrenciler genelde yurtta kalıyor. Şu an tek kişilik oda imkanları sınırlı. Hem hareket hem de bir arada yaşam, durumu riskli kılıyor. İlk etapta uygulamanın gerekli olduğu tıp, mimarlık, inşaat gibi alanlardan başlayalım istedik. Yurtlarda daha az öğrenci kalacağı için bu tablo, yönetilebilir olacak. Kontrollü döneme giren illerde ise üniversiteler daha erken açılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu