Gündem

Bakan Zümrüt’ten açıklama! Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi askıya alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan koronavirüse ilişkin açıklama geldi. Bakan Zümrüt, Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin geçici süreyle askıya alındığı duyuruldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin (BKDS) geçici süreyle askıya alındığını açıkladı.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, BKDS’nin Sosyal Güvenlik Kurumunca 1 Aralık 2013 itibarıyla zorunlu hale getirildiğini hatırlattı.

Hastaların uygulama kapsamında avuç içi veya parmak izini okutarak muayene olduklarını kaydeden Bakan Selçuk, “Avuç içi ve parmak izi sisteminde bir temas söz konusuydu. Biz de bulaşıcı hastalık riskine karşılık bir dizi tedbir almayı öngördük. Bunlardan biri de, 11-31 Mart 2020 tarihleri arasında özel sağlık hizmeti sunucularındaki BKDS uygulama zorunluluğunu askıya almak oldu. Vatandaşlarımız sağlık hizmetinden yararlanabilmek için TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi belgelerle hastanelere muayene başvurusu yapabilecek” ifadelerini kullandı.

‘VİRÜS TEDBİRLERİMİZDEN GÜÇLÜ DEĞİL’

BKDS uygulamasının tedbiren durdurulduğunu kaydeden Bakan Selçuk, “Yeni tip koronavirüsle ilgili önlemleri Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda vakitlice alıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın da belirttiği gibi, hiçbir virüs tedbirimizden daha güçlü değildir” dedi.