EkonomiManşet

Bakan Yanık’tan ailelere 1.100 TL nakdi destek ödemesi açıklaması!

Corona virüsü salgını nedeniyle ihtiyaç sahibi ailelere destek ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 1.100 TL tutarındaki nakdi destek ödemelerinin tamamlandığını duyurdu.

Salgın döneminde ekonomik mağduriyetleri önlemek için ihtiyaç sahiplerine destek ödemesi yapıldı. Bakan Yanık destek ödemeleri hakkında yazılı açıklamada bulundu. Bakan Yanık Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı kapsamında yaklaşık 2,2 milyar lira ödeme yapıldığını belirterek, “Böylece Ramazan Bayramı öncesinde ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadık, yardımlarımızı hızlı ve etkin bir şekilde hak sahiplerine ulaştırdık.” İfadelerini kullandı. Ödemeleri ise salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik ve herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın yapıldı.

Banka hesaplarına ve PTT Kartlarına yatırıldı

Ayrıca 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarının bu süreçte hak sahiplerine teslim edildiğini hatırlatan Bakan Yanık, “Bu kapsamda ise 1,4 milyon vatandaşımıza 1 milyar liranın üzerinde ödeme yaptık” ifadelerini kullandı.

Yardım ödemelerinin ihtiyaç sahibi hanelerin Banka hesaplarına ve PTT Kartlarına yatırıldığını anımsatan Bakan Yanık, e-Devlet başvurularında banka hesabı bulunmayan veya PTT Kart kullanmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara ise ödemelerin Vefa Destek Grupları aracılığıyla konutlarında ulaştırıldığını söyledi.