GündemKamu

Bakan Yanık Duyurdu! İhtiyaç Sahiplerine Destekte Bulunulacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal Hizmet Merkezleri ile ilgili konuştu. Bakan Yanık, “81 ilde bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerimizde, ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal hizmet müdahalesi, takibi ve yönlendirme yapılmasının yanı sıra kadınlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza, engellilerimize, yaşlılarımıza, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize yönelik birçok destek sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

372 Sosyal Hizmet Merkezi İle 3,6 Milyon İnsana Destek Olundu

Sosyal Hizmet Merkezlerinin ihtiyacı olan vatandaşlara her konuda yardımcı olmakta öncülük ettiğini belirten Bakan Yanık, “372 Sosyal Hizmet Merkezimiz (SHM) ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda bu yıl içerisinde 3,6 milyonu aşkın vatandaşımıza hizmet verdik” ifadelerini kullandı.

Yıl Sonuna Kadar 6 Sosyal Hizmet Merkezi Açılışı Hedefleniyor

Sosyal Hizmet Merkezlerinin aile ve toplum hayatına destek veren çalışmalarda bulunduğunu ve rehberlik ve danışmanlık hizmeti gibi desteklerin de verildiğini belirten Bakan Yanık, “Böylece vatandaşlarımızın sunduğumuz hizmetlere hızlı ve kolay bir şekilde erişmelerini sağlıyoruz.  372 Sosyal Hizmet Merkezimiz (SHM) ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Bu yıl içerisinde 3,6 milyonu aşkın vatandaşımıza hizmet verdik. Toplumun tüm kesimlerine hizmetlerimizi sunma, desteklerimizi en ücra noktalara ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Bizim gözümüzde Sosyal Hizmet Merkezleri ile vatandaşlarımız ile Bakanlığımız arasında köprü görevi üstleniyor. Bu yıl içerisinde 18 Sosyal Hizmet Merkezlerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yıl sonuna kadar 6 Sosyal Hizmet Merkezi daha açmayı hedefliyoruz” dedi.

Ailelere Özel ‘Aile Danışmalık Hizmeti’ Veriliyor

Sosyal Hizmet Merkezlerinde aile hayatın destek olacak her çalışmayı yaptıklarını beliren Yanık, “Ailelerimize yönelik Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP), Aile Eğitim Programı (AEP), Aile Danışmanlığı Hizmeti kapsamında hizmet veriyoruz. ASDEP ile aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçları tespit ediliyor, yapılan incelemeler sonucu Bakanlığımızın hizmet modellerinden uygun olanı uygulanıyor. Ayrıca ailelere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmeti de sunuluyor. Sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşması için hayata geçirilen AEP kapsamında ailelere eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık olmak üzere 5 alanda toplamda 28 modülden oluşan eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerde, ailelerin sahip oldukları kaynakları etkin, verimli kullanmaları ve karşılaşabilecekleri risklere karşı önlemler almaları sağlanıyor. Ailelere yönelik bir diğer uygulama olan Aile Danışmanlığı Hizmetlerinde ise çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri sorunların çözülmesi için rehberlik, danışmanlık ve eğitim alanlarında katkı veriliyor.” ifadelerini kullandı.

Yaşlılara, Engellilere Ve Çocuklara Rehberlik Ve Danışmanlık Hizmeti Sunuluyor

Sosyal Hizmet Merkezleri, ailelere, bakıma muhtaç yaşlı ve engelli vatandaşlara, çocuk, genç kadınlara yönelik hizmetler veriyor. Yaptığı açıklamada korunmaya muhtaç çocuklara da destek olduklarını belirten Bakan Yanık, “Korunmaya muhtaç çocukların bakım kuruluşlarına yerleştirilmesi, sosyal ekonomik destek hizmeti verilmesi, koruyucu aile hizmeti ve risklerden korunması için eğitim ve danışmanlık hizmeti gibi birçok konuda çocuklara destek veriliyor. Kadınlarımıza yönelik sunulan hizmetlerde ise Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) olmayan yerlerde kadına şiddet olguları inceleniyor ve gerekli işlemler yapılıyor. Ayrıca kadınların sosyal ve ekonomik statüsünün geliştirilmesine yönelik eğitim ve danışmanlık çalışmaları da yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca bakıma muhtaç yaşlıların ve engellilerin bakımlarına destek olduklarını ve onların sosyal hayata katılmaları için de çalışmalarda bulunduklarını belirten Bakan Yanık, ” Sosyal Hizmet Merkezlerinde, ayrıca engelli evde bakım desteği başvuruları inceleniyor ve sonuçlanıyor. Buna ek olarak engelli ve yaşlı bakım hizmetlerinden de yararlandırma işlemleri gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.