Ekonomi

Bakan Varank’tan Sevindiren Açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil fabrikası hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca Bakan Varank istihdam hakkında da sevindiren değerlendirmelerde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank CNN Türk ekranlarında yerli otomobil fabrikası hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Varank açıklamalarında stratejik konumu nedeniyle fabrikanın yerinin Bursa olmasına karar verildiğini belirtti.

Açıklamalarında çok önemli adım atmış olunacağını belirten Bakan Varank 18 aylık süreçte istihdam çağrısının süreceğini vurguladı. Ayrıca Bakan Varank fabrikanın 4 bin kişiye istihdam sağlanmasını beklediklerini ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

* Türkiye otomotiv endüstrisinde çok güçlü bir ülke. 30 milyar doların üzerinde ihracat yapan bir ülke. Bunun kalbi ise Bursa ve Kocaeli. Bu yüzden Bursa Gemlik tercihimiz oldu. Askeriyemiz bize sahip olduğu önemli bir arazinin bir kısmını bize vermiş oldu. 1 milyon 200 bin metrekarelik arazinin hali hazırda bulunması sebebiyle tercih oldu.

PLANLAMA YAPILDI

* Süreci anlatayım Aralık sonunda biz Türkiye’nin otomobilini dünyaya tanıtmıştık. Ben de geldim. Tekrar araçlara yakından bakma fırsatım oldu. TOGG’un merkezine de gitmemiştim. Bu arabanın fabrikası yok nasıl üretecek diye sorulmuştu. TOGG fabrikadan, banttan indirilişine ve satışına kadar önemli bir şekilde planladı.

İSTİHDAM ÇAĞRISI

* Hem fabrika hem de burada merkezi kurmaya başlıyoruz. O günden beri TOGG işe alımlara devam ediyor. 18 aylık süreçte fabrika inşaatı devam ettiği süreçte sona yaklaşırken de ilanlar olacaktır. 4 bin kişiye istihdam sağlanmasını bekliyoruz. 175 bin araç kapasiteli bir fabrika olacak.

* Gürcan bilgiyi verecek. Otomotiv endüstrisinin pandemiyle değişimi hızlanacaktır. Elektrikli aracımız. SUV ve doğuştan elektrikli olacak. Biz eski teknolojiyi geride bırakıp yeni teknolojiyle yola çıkacağız.

* 2022’nin son çeyreğinde banttan indirilmesi planımız.

İlgili Makaleler