Gündem

Bakan Varank’tan flaş aşı açıklaması! O tarihe işaret etti

Ülkemizde koronavirüse karşı aşı çalışmaları devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs aşısına ilişkin açıklamalarda bulunarak, o tarihe işaret etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı aşı ve ilaç çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, o tarihe işaret etti. Bakan Varank, yurt dışından ithal edilen bir ilacın Haziran’da üretimine başlanacağını duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, corona virüse karşı aşı ve ilaç çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, “Hastalığın tedavisinde kullanılan, şu anda dışarıdan ithal ettiğimiz bir ilacı yerli sentezde haziranda üretmeye başlayacağız.” dedi.

BAKAN VARANK’IN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKANLAR;

Yıl sonuna kadar aşı projelerimizde klinik aşamaya gelmek istiyoruz. Hastalığın tedavisinde kullanılan, şu anda dışarıdan ithal ettiğimiz bir ilacı yerli sentezde haziranda üretmeye başlayacağız. Bu bizim için oldukça sevindirici bir haber.

Yıl sonunda biz en azından insan deneyleri aşamasına geçebileceğimiz aşı modellerinin, alternatiflerinin elimizde olmasını bekliyoruz.

Bu virüsle mücadelenin en önemli ayağı sosyal mesafe. Burada artık maske hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olarak hayatımıza girecek. Maske dendiğinde insanların aklına daha önce cerrahi maske denen maskeler geliyordu.

Artık bu kullanımın yaygınlaşmasıyla yıkanabilir bez maskelerin de faydalı olacağı deneylerle kanıtlanmış oldu. Bez maske konusunda ülkemizde büyük bir altyapı var.

Biz şunu dedik, ‘bu maskelerin bir standardı olması lazım.’ Dünyada böyle bir standart yok. Firmalar üretmek istiyorsa bu standartlara göre üretecek.