Gündem

Bakan Soylu trafiğe çıkan herkes için açıkladı: Değişiyor!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafiğe çıkan herkesi sevindirecek önemli açıklamalarda bulundu. Otoyollarda hız limitlerinin esnetilebileceğini söyleyen Bakan Soylu, “Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de bir çok araç kullanıcısı otoyollarında hiz limitlerinden şikayet ediyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10’luk tolerans var, 132 kilometre… Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Trafik kazası sonrası ölümlerde azalış yaşandı

Türkiye’de sürücü belgesi sayısının yüzde 36,4, motorlu taşıt sayısının ise yüzde 49,6 arttığı söyleyen Bakan Soylu, Türkiye’nin tüm bu şartlar altında, BM’nin “Can kayıplarında yüzde 50 azalış” hedefini tutturabilen iki ülkeden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de trafik kazası ve sonrası ölümlerin 2015 yılında 7 bin 530 iken bunun 2020’de 4 bin 866’ya düştüğü bilgisi verildi.