Ekonomi

Bakan Soylu açıkladı:Thodex’in kurucusunun 31 milyon lirasına el konuldu!

Türkiye’de Kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Fatih Faruk Özer’in 2 milyar dolarlık vurgun yaptığı iddiası gündem olmaya devam ediyor. Son olarak konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı. Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamalarda, “ Bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki tedbirler ve ihtiyati tedbirler alındı. Şahsın Türkiye bankalarındaki 31 milyon lirasına da el konuldu” ifadeleri kullanıldı.

Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer’in 2 milyar dolarlık vurgun ile yurt dışına kaçtığı iddiaları ardından bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul Afetlere Hazırlık Değerlendirme Toplantısı’nda muhabirlerin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

Şu anda maliyetinin ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte burada bir olayla karşı karşıyayız. Günler geçtikçe bunun etkilerinin ne olduğunu hep beraber göreceğiz. Tabii bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki tedbirler ve ihtiyati tedbirler alındı. Şahsın Türkiye bankalarındaki 31 milyon lirasına da el konuldu.

Oradaki Emniyet Genel Müdürümüz de bize çok uzak değildir. Eğitimini Türkiye’de bizim Polis Akademisinde aldığımız, sürekli ilişki içerisinde bulunduğumuz, benim de çok yakinen şahsen tanıdığım Emniyet Genel Müdürümüzün de yakinen ve şahsen tanıdığımız bir arkadaşımızdır. Ardından hemen Sayın İçişleri Bakanı ile görüştüm ki seçim bölgesindeydi.

“Şahsın Türkiye’deki bankalardaki 31 milyon lirasına el konuldu”

Seçim bölgesinde uzun uzadıya bir konuşma yaptık bu konuyla ilgili. Bu esnada da ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili o da görüşmelerimiz içerisindeydi. Adalet Bakanlığına uluslararası yakalama kararını gönderdi. Biz de bu arada sistemimizi hazır tuttuk.

Hemen gece yarısı bu kararı aldık. Bu kararı almadan önce görüşmelerimizi gerçekleştirdik tedbir almak için. Hemen gece yarısı Interpol’e bildirdik ve sabah saat 10.00 itibarıyla işlemler kırmızı bülten açısından tamamlanmış oldu. Burada özellikle şunu söylemem gerekir: Şahsın Türkiye’deki bankalardaki 31 milyon lirasına el konuldu, parasının bulunduğu üç ayrı hesapta.

Bu açıdan yine orayla ilgili söylemem gerekir, oraya girerken de bu kadar var mı yok mu bunu tespit edemeyiz ama zannediyorum 290 bin dolar civarında bir beyanda bulunmuş Arnavutluk’a girerken. Onu da oradan teyit ettik. Bu konuda inşallah yakalaması gerçekleştirilip Türkiye’ye getirilir inancındayız.