Afyonkarahisar haberleriAydın HaberleriDenizli HaberleriEge HaberleriEğitimİzmir HaberleriKütahya HaberleriManisa HaberleriManşetMuğla HaberleriUşak HaberleriYerel

Bakan Selçuk’tan yeni açıklama: Denizli, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Kütahya’da okullar kapanıyor mu?

Türkiye’de pandemi döneminde eğitim en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Corona virüsü risk haritasında çok yüksek illerin sayısı arttı. Bu nedenle okulların tekrar kapanıp kapanmayacağı öğrenci ve veliler tarafından merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitime ilişkin yeni açıklamada bulundu. Peki, Denizli, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Kütahya’da okullar kapanacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Düzce’de yapımı tamamlanan Eğitim Yatırımlarının toplu açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Okullarda corona virüsü salgınını takip ettiklerini söyleyen Bakan Selçuk yüz yüze eğitime ilişkin olarak konuştu.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Bizim önceliğimiz yüz yüze eğitim. Salgın şartlarına rağmen okulları açık tutmak istesek de diğer ülkelerde daha fazla kapalı olduğunu görüyoruz. Sağlık daha öncelikli. Okullarla ilgili takibimiz sürecek. Anlık olarak istatistikleri izliyoruz. Değerlendirmelerimiz daimi olarak sürüyor. Ortaya çıkan sayısal verileri kamuoyu ile paylaşacağız.”

Daha önce yüz yüze eğitime ilişkin olarak MEB şu açıklamada bulunmuştu:

Tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12’inci sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim daha önce açıklandığı şekilde devam edecektir. Ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş, risk durumu haritasına bağlı olarak valilikler koordinasyonundaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararları doğrultusunda il bazlı olarak uygulanacaktır”