Eğitim

Bakan Selçuk’tan flaş açıklama: Desteğin 4. Fazını gerçekleştiriyoruz!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tablet bilgisayar desteğine ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime tablet bilgisayar desteğinin gerçekleştirdiklerini bildirdi. Selçuk konuya ilişkin açıklamasında, “Uzaktan eğitime tablet bilgisayar desteğimizin 4. fazını gerçekleştiriyoruz. 25 GB aylık internet paketiyle 47 bin cihaz daha öğrencilerimiz için 26 ilimize ulaşıyor, toplam 313 bin 500 tabletin dağıtımı tamamlandı. Bu ayın sonunda 500.000 öğrencimize ulaşmış olacağız.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim görmeye başladı. Ancak çok sayıda öğrenci tablet ve bilgisayar sıkıntısı yaşadı. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve öğrencilere tablet bilgisayar desteği başlatıldı. Konu ile ilgili olarak bugün MEB’de yeni bir açıklama geldi.

MEB tarafından yapılan açıklama:

Daha önce yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin de desteğiyle dağıtımı gerçekleştirilen 150 bin tablet bilgisayara ilave olarak tamamı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tedarik edilen 500 bin tablet dağıtımında 4. faz başladı.

Tabletler, kontrolleri yapıldıktan sonra illere gönderiliyor. Geçen hafta gerçekleştirilen 66 bin cihazlık dağıtımın ardından bu fazda 47 bin tablet bilgisayar daha öğrencilerle buluşturuluyor. Bu yeni faz ile birlikte 500 bin tabletin 313 bin 500 adedi sahiplerine ulaşmış olacak. Haftalık olarak gerçekleştirilecek gönderimlerle ay sonunda 500 bin tabletin dağıtımı tamamlanacak.

Bugün başlayan 4. Faz dağıtımda tablet bilgisayarların gönderildiği 26 ilin yöneticisi ile dijital ortamda toplantı gerçekleştiren Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 9 ile cihazların ulaştığını, 17 ile de sevkiyatın devam ettiğini belirtti. Selçuk, 10 Ocak Pazar günü tablet bilgisayarların tüm illere ulaşmış olmasının planlandığını söyledi.

Tablet bilgisayarlar öğrencilere 4.5G GSM sim kartlı olarak teslim edilecek

Öncelikli hedeflerinin “Eğitimde Fırsat Adaleti” olduğunun altını bir kez daha çizen Bakan Selçuk, planlanan dağıtım stratejisi çerçevesinde öncelikli gereksinimi olan öğrencilere resmi veriler üzerinden ulaşılmaya devam edildiğini hatırlattı. Bakan Selçuk, “İl müdürlerimizin teslim edeceği bu tablet bilgisayarlarda öğrencilerin canlı ders ve EBA platformundan faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları aylık 25 GB kotalı GSM internet hizmeti de var. İl yöneticilerimiz tablet bilgisayarları öğrencilere 4.5G GSM sim kartlı olarak teslim edecek.

Her hafta yeni cihazlarıyla ders başı yapan öğrencilerimizin sayısı artıyor. Bu hafta 47 bin tablet bilgisayarın dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın eğitime erişimi konusunda bizlere destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Erişim problemi yaşayan çocuğumuz kalmayana kadar bu konuda hep birlikte kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Selçuk, ailelerin ya da öğrencilerimizin tablet bilgisayar talebi için herhangi başvuru yapması gerekmediğini, ailenin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda hazırlanan dağıtım stratejisi çerçevesinde “fırsat adaleti” hassasiyetiyle tablet bilgisayarların öğrencilere ulaştırıldığını hatırlattı.