Ekonomi

Bakan Selçuk SGK primleri hakkında açıklama yaptı!

Giresun’da meydana gelen sel felaketinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamada bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, Giresun’da SGK prim ödeme süresinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

Giresun’da sağanak yağış nedeniyle sel felaketi yaşandı. Hayatını kaybeden vatandaşların olduğu sel felaketine ilişkin olarak Bakan Selçuk, “Yaraların sarılması en büyük amacımız. Afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarında da başsağlığı diliyorum.” dedi. Bakan Selçuk ayrıca Giresun’da SGK prim ödeme süresinin 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldığını, SGK’ya verilecek prim belgelerinin süresinin de 15 Aralık’a ertelendiğini açıkladı.

Prim borçlarının ödeme süresi uzatıldı

Bakan Selçuk prim ertelemesi kararı hakkında, “22 Ağustos 2020 tarihinde Giresun’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle, Giresun ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren işverenler ve sigortalılar tarafından SGK’ya 2020/Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında verilmesi gereken her türlü bilgi, belge ve başvuru verilme süresini 15 Aralık 2020 tarihine; bu aylara ait primler ile ödenmesi gereken taksitler ve sel tarihinden önce oluşmuş olan prim borçlarının ödeme süresini de 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıyoruz.” Bilgilendirmesinde bulundu.

Nasıl başvurulur?

Vatandaşların 31 Mart 2021 tarihine kadar yazılı başvuru yapılması halinde, ödeme süreleri ertelenen prim borçlarını 24 aya kadar faizsiz taksitlendirme imkânını getirildiği öğrenildi.