Eğitim

Bakan Selçuk okulların açılma tarihi hakkında yeni açıklama yaptı: Hazırız!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılma tarihi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, “31 Ağustos'ta okulları açmaya hazırız.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle okullar kapatılmış öğrenciler uzaktan eğitime başlamıştı. Milyonlarca öğrencinin okulların açılmasına ilişkin soruları devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bugün önemli açıklamalarda bulundu. Katıldığı programda açıklama yapan Bakan Selçuk, okullara açılma kararının tarihi bir karar olduğunu ifade ederek, “31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız.” Dedi.

İşte Bakan Selçuk’un açıklamalarından satırbaşları:

Her yerde normalleşmeden söz ederken okullarla ilgili tümüyle ilgili bir kısıtın olması elbette söz konusu olmayacaktır. Biz bununla ilgili takibi yapıp en sağlıklı kararı çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için veririz. 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız.
1 milyon 403 bin çocuğumuz sınava girdi, sadece 1 çocuğumuzda vaka tespit edildi. Sistem o kadar iyi çalışıyor ki öğleden sonra testi yapılan çocuğun sabah 10’da bilgisayara sonucu düşüyor. Saat 10’u 5 geçe bizi arıyorlar. Bu çocuğun sonucu düştü diye. Sadece 1 çocukla ilgili bize bilgi geldi ve biz hemen tedbirimizi aldık.

Bu çocuklar sporda pazarda daha riskli durumdalar, okulda olduklarından daha az riskli durumdalar.

Ulusal düzeyde kararı bu şekilde veririz. Açılması yönünde arzumuz takibimiz var.

Her okulda 2 bin denetmen

İlk kez burada açıklıyorum. Sanayi Bakanlığımızla Türk Standartlar Entitüsü ile bütün Türkiye’deki okulların standartını çıkardık.
Her bir okul 2 bin denetmenle.

Her bir okulumuzun öğretmeni yöneticisi bu kontrol listeleri üzerinden okulun idarelerini yapacaklar. Pandemiye karşı mekan mekan her birinin ayrıntısı var.

Bir problem var. Problem benim için kötü bir şey değil. Benim şuram ağrıyorsa vücudum bana haber veriyor.

Problemi görmemezlikten bahsetmiyoruz asla. Bir problem varsa biz farklı senaryoları ortaya koyuyoruz. Okulun içinde sanal tur atıyoruz. Diyoruz ki “Bu okulda ne tür problem çıkabilir.” Ya da B senaryosuna geçiyoruz. Mesela Nisan ayında hangi vurgular yapılacaktır? Bunlar hazırlandı bitti.

Yüzlerce teknik detayı ile bunları hazırlıyoruz. Finalsal şartları ne bunun, zaman şartları ne bunun, mekan şartı ne bunun? Bütün bu şartları göz alarak bu senaryoların işleyip işlemeyeceğine bakıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu