Gündem

Bakan Selçuk duyurdu: O vatandaşlar için 2,5 milyon kaynak ayrıldı!

22 Ağustos tarihinde Giresun’da şiddetli yağışın etkisiyle sel felaketi meydana geldi. Sel felaketi sonrası yetkililerden önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda duyuruda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, selden etkilenen vatandaşlar için 2,5 Milyon TL kaynak ayrıldığını duyurdu.

Giresun’da meydana gelen sel felaketi tüm Türkiye’de yankı uyandırdı. 2’si asker 8 kişi hayatını kaybettiği sel fekaketinde, Dereli ilçesinde 17 binanın yıkıldığı, 361 yapının hasar gördüğü öğrenildi. Konu hakkında açıklamada bulunan Bakan Selçuk, sel ve heyelan felaketinden etkilenen vatandaşlar için tüm kaynakların seferber edildiğini duyurdu.

Gerekli tüm destek sağlanıyor

60 kişiden oluşan psikososyal destek ekibi ile 2 mobil Sosyal Hizmet Merkezi aracının hizmet verdiğini belirten Bakan Selçuk açıklamalarında, “Vatandaşlarımızın kendilerini yalnız hissetmemesi için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Ekiplerimiz ve 2 mobil Sosyal Hizmet Merkezi aracımız ile Giresun’a bağlı Dereli ve Tirebolu ilçeleri ile civar köylerde faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca kayıp vatandaşlarımız için arama faaliyetleri devam ederken, kayıp ve vefat edenlerin yakınlarına PSD ekiplerimiz gerekli tüm desteği sunuyor.’’ İfadelerini kullandı.

İhtiyaç sahibi hanelerin ekonomik destekten faydalanması sağlanacak

Felaket nedeniyle psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog olmak üzere ekibin çalıştığını bildiren Bakan Selçuk,”Ekiplerimiz vatandaşımız ile bire bir temasa geçiyor. Yapılan çalışmalar ve incelemeler sonrasında ihtiyaç sahibi hanelerimizin sosyal ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmasını sağlayacağız.’’ dedi.