Gündem

Bakan Selçuk açıkladı! Gençler ve 50 yaş üzerindekiler…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "İstşhdam Kalkanı" paketi ile ilgili önemli bir duyuruda bulundu. İstihdam paketinde gençleri ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlar için kolaylık sağlanacağı farklı çalışma modellerinin tercih edildiğini duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gençler ve 50 yaş üzerindeki vatandaşlar için “İstihdam Kalkanı” paketinde istihdamı kolaylaştıran maddeler olduğunu duyurdu.

FARKLI ÇALIŞMA MODELLERİ

Koronavirüs salgınında çalışma hayatının değişip dönüştüğünün net bir şekilde görüldüğüne dikkati çeken Selçuk, bu değişime bağlı olarak farklı çalışma modellerinin tercih edilmeye başlandığını vurguladı.

Esnek çalışma, evden çalışma ve kısmi çalışma modellerinin söz konusu olduğunu anımsatan Selçuk, şunları kaydetti:

“GENÇLER VE 50 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLAR…”

“Ülkemiz, dünyayla kıyasladığında kısmi çalışmada çok geride. Hollanda’da iş gücünün yarısı kısmi çalışmada. İsveç’te iş gücündeki her dört kişiden birisi kısmi çalışmada. Bizde ise oran yüzde 9,9 seviyesinde. AB ortalaması yüzde 18’lerde. İstihdam Kalkanı’nda gençlerin ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddeler olacak. Mevzuat anlamında çok sıkıntımız yok ama farkındalık sağlamak için bazı teşvikler sağlayacağız.”

Bakan Selçuk, kısmi çalışma modeliyle kadınlar ile 50 yaş üzerindekilerin, iş ve aile yaşamı dengesini daha rahat sağlayabileceğini, kendilerine ve ailelerine daha fazla vakit ayırabileceğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler