Eğitim

Bakan Selçuk 81 il için konuştu: Risk varsa biz yokuz!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, corona virüsü salgınında uzaktan eğitim hakkında açıklamalarda bulundu. EBA destek nokralarında hijyen şartlarının oluşturulmasının öncelikleri olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, “Önce çocuklarımızın sağlığı, önce öğretmenimizin sağlığı, bu konuda hassasiyet ile duruyoruz. Risk varsa biz yokuz diyoruz" dedi.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle 31 Ağustos tarihinde okullar uzaktan eğitim ile açıldı. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, 81 ilde bin 420 adet ‘EBA Destek Noktası’ kurulduğunu duyurdu. Uzaktan eğitimde EBA’’ya ulaşım sağlayamayan öğrenciler için destek noktalarının kurulduğunu belirten Bakan Selçuk, destek noktalarında hijyene çok önem verdiklerini belirttiği açıklamasında, “EBA Destek Noktası’na giriş ve çıkışlar öğrencilerin sınıf seviyelerine uygun ve birbiriyle çakışmayacak, yığılma olmayacak şekilde bir planlamaya tabi tutuluyor. Öğrencilerin bilgisayar kullanım süreleri, bir canlı ders süresinden az olmayacak şekilde planlandı. Elbette tıpkı okullarımızda olduğu gibi bu alanlarda da hijyen şartlarının oluşturulması hepimizin önceliği olacak. Çünkü ‘önce çocuklarımızın sağlığı, önce öğretmenimizin sağlığı’, bu konuda hassasiyet ile duruyoruz. Risk varsa biz yokuz diyoruz” ifadelerini kullandı.

Destek noktaları için yazılım oluşturdu

Evlerinden uzaktan eğitim alamayan öğrencilerin faydalanması için kurulan destek noktalarının nerelerde kurulduğunun bulunması için yazılım oluşturduklarını söyleyen Bakan Selçuk, “Bu yazılım ne yapıyor? Bu yazılımla öğrencimiz kendini en yakın EBA Destek Noktasının nerede olduğunu öğreniyor. Bu konuda bilgi sahibi oluyor. EBA Destek Noktaları, Bakanlığa bağlı okul ve diğer kurumlarımızda da yer alıyor. Hangi ilde, hangi ilçede, nerelerde olduğunu ve hangi destek noktalarının ne şekilde seçildiğini biz okul ve il yöneticilerimiz ile paylaştık ve yöneticilerimiz için de bir “Usul ve Esaslar” kitabı oluşturduk. EBA Destek Noktası konusunda. Bu kitapta da bütün ayrıntılar yer alıyor” dedi.

EBA Destek Noktası’ndan faydalanmak isteyen öğrenciler evlerine en yakın destek noktasını “https://uzaktanegitim.meb.gov.tr” adresinden öğrenebilirler.

İlgili Makaleler