Gündem

Bakan Pekcan açıkladı: İzmir’de esnaflara 50 bin TL verilecek!

İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki yıkıcı depremin ardından Bakanlardan önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Deprem bölgesine giden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan burada esnafları sevindirecek önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamada deprem nedeniyle meydana gelen tsunamiden zarar gören esnafa 50 bin TL’ye kadar TESKOMB üzerinden hibe verileceği bildirildi.

Türkiye günlerdir İzmir’deki depremi konuşuyor. 30 Ekim tarihinde İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem mal ve can kayıplarına neden oldu. İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında deprem sonrası meydana gelen tsunami felaketi nedeni ile ise bölgedeki esnaflar zarar gördü.

Borçlar 1 yıl ertelenecek

Bu kapsamda Bakan Pekcan tsunamiden zarar gören esnafları ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan müjdeli haberi de verdi. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamalarda, “Hepimiz buradaydık. İlk günden itibaren Bakanlarımız da buradaydı. Çok şükür esnaflarımızda da o memnuniyet ve hoşnutluğu görmek beni ayrıca mutlu etti. Biz de Ticaret Bakanı olarak her zaman esnaflarımızın yanındayız. Caddelerin yıkanmasından dezenfektesine kadar tüm devlet teşkilatlarımız devreye girip, her türlü özeni gösterdiler. Biz de Cumhurbaşkanımız açıkladı; her zaman esnafın hamisiyiz. Zarar gören esnaflarımıza 50 bin TL’ye kadar TESKOMB üzerinden hibe vereceğiz. Halk Bankası üzerinden kredi kullanan esnaflarımızın borçlarını 1 yıl daha faizsiz olarak öteleyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Benzer felaketler yaşanmaması için çalışılacak

Bundan sonra benzer felaketlerin yaşanmaması için çalışacaklarını dile getiren Bakan Pekcan, “İnşallah böyle felaketleri bir daha yaşamayız. Devlet millet el ele bununda üstesinden geldik. Ölenlere Allah’ta rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Bundan böyle, benzer afetler yaşamamak için de devlet, STK’lar ve millet el ele vererek çalışmalarımızı tam bir iş birliği ve eşgüdüm içerisinde sürdürmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu