EkonomiManşet

Bakan Pekcan 1,3 milyon kişi için açıkladı: Kredi borcu Haziran sonuna kadar ertelendi!

Corona virüsü salgını nedeniyle esnaflara kredi kolaylığı sağlanmıştı. Bu kapsamda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan flaş bir açıklamada bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamada, “ 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar liralık kredi borcu haziran sonuna kadar ertelendi” ifadeleri kullanıldı.

Salgın nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan esnaflara Halkbank tarafından uygun faizli kredi verilmişti. Krediden faydalanan 1 milyon 300 bin esnaf için Bakan Pekcan önemli bir açılamada bulundu. Pekcan tarafından yapılan açıklamada, “TESKOMB kefaleti ile düşük faizli kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar liralık kredi borcu haziran sonuna kadar ertelendi” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce kapatılan işyerlerinin vergi ödemeleri ertelenmişti

Esnaf kredisinin ertelenmesine ilişkin sosyal medyadan paylaşım yapan Bakan Pekcan, “Covid-19’dan zarar gören Esnaf ve Sanatkarımızın Halkbank’tan Teskomb kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kullandığı kredilere ilişkin kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Kararı için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi arz ederiz.” dedi.

Salgın nedeniyle kapatılan işyerleri içinde mücbir sebep kararı alınmış, bu işletmelerin vergi ödemeleri de ertelenmişti.