Gündem

Bakan Pakdemirli’den işsizleri sevindirecek haber! 106 bin kişiye istihdam sağlanacak

Adana’da Seyhan Nehri Toplu Makinalı Çalışması ve İmamoğlu Sulaması Projelerini inceleyen, TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, işsiz vatandaşları sevindirecek önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamada, 106 bin kişiye de ilave istihdam imkanı sağlanacağı ifade edildi.

Corona virüsü salgını sonrası iş arayan vatandaşlar için güzek haber Bakan Pakdemirli’den geldi. Adana’da proje incelemelerinde bulunan Bakan Pakdemirli, İmamoğlu Sulamaları Projesi’nin tamamlanması ile yıllık 1 milyar 600 milyon TL gelir artışı beklendiğini söyledi. Bakan Pakdemirli proje nedeniyle 106 bin kişiye de ilave istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

İşte Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satırbaşları:

Aşağı Seyhan Ovasında toplam 2 bin kilometre uzunluğunda 10 milyon metreküp rusubat temizliği planlandı. Bugüne kadar DSİ 6’ncı Bölge Müdürlüğümüz bünyesindeki makinalarla 2020 yılı Ocak ayı başından itibaren toplam 550 kilometre uzunluğunda 3,2 milyon metreküp rusubat temizliği yapıldı.

Çalışmalar kapsamında 1450 kilometre uzunluğunda, 6,8 milyon metreküp rusubat temizliği daha yapılmasını planlıyoruz. 60 kilometre uzunluğunda 5 milyon metreküp rusubat temizliği planlanan Seyhan Nehir Yatağında ise temmuz ayında başlanan toplu makinalı çalışma kapsamında nehrin denize mansaplandığı ve rusubat birikiminin fazla olduğu 7 kilometrelik kısımda 2,8 milyon metreküp kazı çalışması yaptık.

Seyhan Nehir yatağında 53 kilometre uzunluğunda 2,2 milyon metreküp rusubat temizliği daha yapılacak.

İmamoğlu Sulamaları Adana’da, İmamoğlu, Sarıçam, Ceyhan, Kozan ve Yüreğir ilçelerinde toplam 1 milyon 66 bin 800 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak. Su kaynağı Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan ve 2010 yılından bu yana işletmede olan Yedigöze Barajı.

Proje kapsamında bugüne kadar 26 bin 230 dekar arazi sulamaya açılmış olup 522 bin 920 dekar arazide inşaat, 142 bin 150 dekar arazide ise ihale çalışmaları devam ediyor. 375 bin 500 dekarlık ek sahanın da planlama çalışmalarını tamamladık.

İmamoğlu Sulamaları Projesi’nin tamamlanması ile yıllık 1 milyar 600 milyon TL gelir artışı bekleniyor. 106 bin kişiye de ilave istihdam imkanı sağlanacak. Toplam yatırım bedeli 4 milyar TL olan proje 2,5 yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu