Gündemİzmir Haberleri

Bakan Pakdemirli duyurdu! İzmir Menderes’teki orman yangınında 1 kişi gözaltına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangını ile ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Pakdemirli, "Arkadaşların bir tespiti var. Bir başlangıç noktasında yiyecek içecek materyali bulunmuş" diye konuştu.

İzmir’in Menderes ilçesinde Çile Köyü yakınlarında dün öğleden sonra nedeni henüz bilinemeyen bir sebepten dolayı orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisi ile büyüyen yangın sabahın ilk saatlerinde kontrol altına alındı.

EVLERDE BÜYÜK ÇAPLI BİR HASAR OLUŞMADI

Bölgede yeni bir yangın çıkmasının önüne geçmeye çalışan ekipler, alevlerin arasında kalan Koru Sitesi çevresinde de önlemleri artırdı.

Yangın nedeniyle 79 konutlu sitenin arıtma tesisi ile bahçesi büyük oranda tahrip oldu. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin site çevresinde aldığı tedbir sayesinde evlerde büyük çaplı bir hasar oluşmadı.

Özdere-Ahmetbeyli arasındaki kara yolu ise arazözlerin rahat bir şekilde bölgeye ulaşması için sivil araç trafiğine kapatıldı.

Türkiye’nin farklı kentlerinden bölgeye gelen arazöz ve ekipler, duman çıkışı yaşanan bölgelere anında müdahale etmek üzere bekleyişini sürdürüyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pakdemirli, yangının 22’nci saat itibarıyla tamamen kontrol altına alındığını söyledi.

GÖZALTI VAR

Yangının çıkış nedeniyle ilişkin soruyu yanıtlayan Pakdemirli, “Arkadaşların bir tespiti var. Bir başlangıç noktasında yiyecek içecek materyali bulunmuş” diye konuştu. Pakdemirli, olayla ilgili bir kişinin de gözaltında olduğunu kaydetti.

Alevlere 350 personelle müdahale edildiğini kaydeden Pakdemirli, “Menderes’teki yangında hiçbir yerleşem yeri zarar görmedi. Burada yangında bir sitenin yandığı da doğru değil. 300-400 hektar etkilenmiş olabilir. Kesin rakamlar ölçümler yapıldıktan sonra yapılacak” bilgisini verdi. Günün aydınlanmasıyla beraber yangının boyutu ortaya çıkarken, alevlerin çok geniş bir alanda etkili olduğu görüldü.