Ekonomi

Bakan Pakdemirli duyurdu: Ağaç kesene 10 yıl hapis!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, yılbaşı ağacı için ormanlık alanlarda ağaç kesenlere yönelik uyarıda bulundu. Bakan, yaptığı açıklamada, çam ağacı kesenlerin kanunlara göre hapisle cezalandırılabileceğine dikkat çekti. “Her yıl olduğu gibi ağaç kesmeyelim, fidan dikelim.” çağrısında bulunan Pakdemirli, vatandaşların yılbaşı çam ihtiyacının da talepler doğrultusunda orman fidanlıklarından temin edileceğini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ağaç Kesme Fidan Dik”kampanyası dahilinde, vatandaşların Orman Genel Müdürlüğünün standlarından ücretsiz fidan temin edebileceğini belirterek: “Bu fidanların daha sonra toprakla buluşturulması içinse yine orman teşkilatımız yardımcı olacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

10 YILA KADAR HAPİS

Yasalara göre ormanlardan kaçak kesim yapmanın ağır yaptırımları olduğunun altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti:”6831 sayılı Orman Kanunu’nda, ‘Ağaç kesenler, kökünden sökenler veya ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusunun fidan olması halinde birinci fıkraya göre, verilecek ceza bir kat artırılır’ hükmü yer alıyor. Ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir.”

Bir cevap yazın