Ekonomi

Bakan Pakdemirli beklenen haberi verdi: Destek tutarları belli oldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından lisanslı depolarda muhafazası yapılan ürünlere ödenecek kira, analiz ve nakliye destek tutarları belli oldu. Bakanlığın ilgili tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, lisanslı depolarda muhafaza edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk, fındık, kuru kayısı, Antep fıstığı, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağı ürünleri için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) kayıtlı üretici ve üretici örgütlerine kira, nakliye, analiz ücreti destekleme ödemesi gerçekleştirilecek.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik ve pirinç için aylık ton başına 6 lira kira, 25’er lira nakliye ve analiz desteği; mercimek, nohut, fasulye ve soya fasulyesi için 8 lira kira 25’er lira nakliye ve analiz desteği; ayçiçeği için 10 lira kira, 25’er lira nakliye ve analiz desteği; pamuk için 25 lira kira, 25 lira nakliye, 12 lira analiz desteği; fındık için 15 lira kira, 100 lira nakliye 10 lira analiz desteği; Antep fıstığı için 30 lira kira, 100 lira nakliye, 25 lira analiz desteği; kuru kayısı ve kuru üzüm için 30 lira kira, 100 lira nakliye, 50 lira analiz desteği; zeytin ve zeytinyağı için 15 lira kira, 25 lira nakliye, 15 lira analiz desteği sağlanacak.

Kira desteğinden faydalanan üretici ve üretici örgütlerine, başvuru yapmaları halinde, ürün miktarı üstünden her ürün çeşidi için belirtilen miktarlarda ve üst tonaj sınırı aşılmamak üzere nakliye desteği sağlanacak.

Depolanacak olan ürünlerin lisanslı depoya tesliminden önce yetkili sınıflandırıcılarca yapılacak analiz başına, belirlenmiş olan oranlarda analiz ücreti desteği ödenecek.

Kira, nakliye ve analiz ücreti desteği ödemeleri, bireysel olarak başvuran üreticiler için doğrudan üreticilere sağlanacak.

Bununla birlikte destek ödemesi, üreticilerden aldıkları ya da kendilerinin üretmiş oldukları ürünleri lisanslı depo işletmelerine getiren üretici örgütleri için de sağlanacak.

Lisanslı depo işletmesinde el değiştirerek ticarete konu olmuş ürünlere kira, nakliye ve analiz desteği ödemesi yapılmayacak.

Kira desteklemelerinde aylık süre 30 gün olarak dikkate alınacak ve gün esaslı olarak hesaplama yapılacak.

Bu senenin üretim sezonuna ait kira, nakliye ve analiz desteği için müracaat 1 Ekim 2021 ve 30 Haziran 2022 arasında başvuru sahiplerince il ve ilçe müdürlüğüne yapılacak.

Kira, nakliye ve analiz ücreti destekleme ödemeleri, bir üretim sezonunda, yılda en az iki kez olmak üzere Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce belirlenecek tarihlerde yapılacak.

Kira destekleme ödemesi için başvurmayan üretici ve üretici örgütleri nakliye ile analiz desteğinden faydalanamayacak.

Destekleme ödemeleri için gerekli olan ödeme, Bakanlığın tarımsal destekleme bütçesinden karşılanacak.

Destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılması öncesinde haciz, icra, temlik ve benzeri işlemler yapılamayacak.

Bakan Pakdemirli sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, lisanslı depolarda muhafazası yapılan ürünlere dair desteklerin belli olduğunu kaydetti. Pakdemirli, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada, “Yeni yayımlanan tebliğle beraber lisanslı depoculuk desteklemelerinin bütünü üreticilerin hesaplarına aktarılacak. Tebliğe göre ürün grubu başına analiz desteğinin bütünü ve 750 TL’ye kadar nakliye desteği ödenecek.” dedi.