Gündem

Bakan Pakdemirli açıkladı! Bitkisel üretim desteklerinin son başvuru tarihleri uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüsten dolayı kamu sağlığının korunması için alınan tedbirler kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli fark ödemesi desteğine başvuramayan üreticilerin mağdur olmaması amacıyla bitkisel üretim desteklerinin son başvuru tarihlerinin uzatıldığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, koronavirüsünden dolayı kamu sağlığının korunması için alınan tedbirler kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

ÖDEMELER UZATILDI
Fark ödemesi desteğine başvuramayan üreticilerin mağdur olmaması amacıyla bitkisel üretim desteklerinin son başvuru tarihlerinin uzatıldığını bildirdi. Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada pandemi olarak ilan edilen ve Türkiye’de de etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının günlük yaşamı etkileyecek konuma geldiğine dikkati çekti.

30 NİSAN’A UZATILDI
Bu doğrultuda hükümet tarafından kamu sağlığını gözeten tedbirlerin ivedi olarak alındığını ve uygulandığını vurgulayan Pakdemirli, “Kamu sağlığının korunması için alınan tedbirler nedeniyle üreticilerimizin fark ödemesi desteğine başvuramaması ve neticesinde mağdur olmaması amacıyla 2019 yılı ürünü olan yağlı tohumlu bitkiler ile dane zeytine yönelik fark ödemesi desteklerinde son başvuru tarihi 30 Nisan’a uzatıldı.

Hububat, baklagil ve dane mısır fark ödemesi desteklerinde 29 Mayıs’a uzatıldı. İyi tarım uygulamaları ve organik tarım desteklemelerinde 30 Nisan’a uzatılmıştır” değerlendirmesinde bulundu. Pakdemirli, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvuruların 30 Haziran’a kadar devam edeceğini bildirdi. Çiftçilerin il-ilçe müdürlüklerine gitmeden ÇKS müracaatlarını e-Devlet üzerinden yapabileceğini kaydetti.