Ekonomi

Bakan Pakdemirli 57 ilde destek ödemelerinin başladığını açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklama ile çiftçileri sevindirecek bir gelişmeyi duyurdu. Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamada, "Başvuru, icmal, askı ve kontrolleri tamamlanan 57 ilde 18 bin 892 çiftçimize 14 milyon 481 bin liralık destek ödemelerine 15 Mayıs'ta başladık." İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü salgını sürecinde üreticilere yapılan destekler açıklamaya devam ediyor. Son olarak patates ve limon ihracatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklama ile çiftçileri sevindirecek bir gelişmeyi duyurdu. Bakan Pakdemirli, 57 ilde 18 bin 892 çiftçiye 14 milyon 481 bin liralık organik ve organomineral gübre desteğinin ödenmesine 15 Mayıs’ta başladıklarını bildirdi.

Ödemelere 15 Mayıs tarihinde başladık

Pakdemirli ayrıca açıklamasında 2019 senesinde organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilere sağlanan destekleri hatırlatarak, “Ülkemiz topraklarının organik madde kapsamının yükseltilmesi, kimyevi gübre kullanım etkinliğinin artırılması ve topraklarımızın ihtiyacı olan bitki besin maddelerinin ülkesel kaynaklardan karşılanması amacıyla ilk defa 2019 yılında uygulamaya başladığımız normal gübre desteğine ilave olarak organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilerimize dekara 10 TL destekleme ödenmeye başlanmıştır. Bu çerçevede başvuru, icmal, askı ve kontrolleri tamamlanan 57 ilde 18 bin 892 çiftçimize 14 milyon 481 bin liralık destek ödemelerine 15 Mayıs Cuma günü başladık. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

Bakan Pakdemirli geçtiğimiz günlerde twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bugün itibariyle 50.000 ton patatesin ihracatına ön izin vermeye başlıyoruz. Her zaman olduğu gibi amacımız; “üreticiyi korumak, tüketicimizi kollamak” demişti.