İzmir Haberleri

Bakan Pakdemir İzmir’e geldi! Yangın uçağını test etti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir'e gelerek yangın uçağını test etti. Rus amfibi yangın söndürme uçağı ile ikinci pilotluk yapan Bakan Pakdemirli test ettiği uçağın, manevra kabiliyeti ve diğer açılardan "dört dörtlük" olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’e gelerek İzmir Adnan Menderes Havalimanında gerçekleşen Yangın Uçağı Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Toplantının ardından kokpite genen Bakan Pakdemirli Rus amfibi yangın söndürme uçağı “Be-200 ES”in İzmir semalarındaki ilk uçuşunda ikinci pilotluk yaptı.

DÖRT DÖRTLÜK OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Pakdemirli’nin ikinci pilotluğundaki uçak, Tahtalı Barajı’ndan su aldıktan sonra tatbikat alanındaki yangını söndürdü. Başarılı uçuşun ardından havalimanına dönen Pakdemirli, burada gazetecilere uçuşla ilgili açıklamalarda bulundu.

Pakdemirli, geçen yıl da Rusya’da test ettiği uçağın, manevra kabiliyeti ve diğer açılardan “dört dörtlük” olduğunu söyledi.

ORMAN YANGINLARINDA UÇAĞIN KATKI SAĞLAYACAĞINI AÇIKLADI

Uçuşun ilk atışında 8, ikinci atışında da 10 ton su bıraktığını belirten Pakdemirli, “Manevra kabiliyeti, iniş performansı Türkiye’nin coğrafyasına uygun. Geçen yıl bunu da denemiştik. Bu uçağı Türk Hava Kurumu vasıtasıyla kiraladık ama inşallah envantere bir uçak alma niyetimiz var.

Savunma Sanayi Başkanlığının ihalesi devam ediyor. Her zaman en iyi makine, en iyi teçhizat konusunda gayretlerimiz sürüyor. Tahmin ediyorum orman yangınlarında bu uçaklarımız bize önemli bir katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Pakdemirli, uçağın bugün itibarıyla göreve başladığını da sözlerine ekledi.