EkonomiGündem

Bakan Nebati’den son dakika yağ açıklaması: Ayçiçek yağı stokları…

Son dakika gelişmesi… İstanbul’da bir otelde gerçekleştirilen Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması Ödül Töreni’nde Bakan Nebati konuşma yaptı. Bakan, yaptığı konuşmada son günlerde Türkiye gündeminden düşmeyen yağ stoklarına ilişkin açıklamada bulundu.

Spekülatif davranıldığını ifade eden Bakan Nebati şunları kaydetti:

“Şimdi dünyadaki gıda fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı olarak yalan yanlış haberlerle hiçbir şekilde karşılığı olmayan, örneğin dünkü ay çiçek yağıyla ilgili kuyruklar ya da yokmuş gibi hareket etmeyi sevk edenler, ‘Yağ stoku bitmiştir, gidip alın.’ diye yönlendirenler, bu ülkeye sadece ve sadece ihanet ediyorlar. Bugün stoklarımızdaki ay çiçek yağı, bir şey yapmasak temmuz ayına kadar sürecek nitelikte, sayıda ay çiçek yağımız var.

Ama birileri bunun altında kalır. Türkiye bir savaş ülkesi değil, Türkiye bir tarım ülkesi. Böylesine bir ülkede sanki kuyruklar varmış gibi, yağ kuyruğu varmış gibi sanal, sonradan üretilmiş fotoğraflarla ya da bir indirim kampanyasındaki bir görüntüyü Türkiye’de kuyruk var, yağ bitmiştir gibi bir takım ihanete varan söylemlerle destekleyenlerle bir iletişimimiz olacak. Net olarak söylüyorum. Hiç kimsenin Türkiye’nin üzerinde oyun oynamasına izin vermeyiz. Ve vatandaşlarımıza çok net olarak söylüyoruz, 20 Aralık öncesi nasıl ki özellikle sosyal medyadaki bazı mahfiller tarafından yönlendirilerek döviz kurlarından ciddi bir şekilde zarar gören bireyseller ve vatandaşlarımız şunu bilin, şu anda sizi yönlendirmeye gayret edenler ülkenin çıkarına değil, ülkeye düşmanlık yapmaktadır.”

Yoksulluk Varmış Gibi…

Nureddin Nebati, “Zor bir dönemden geçildiği, Rusya’nın ve Ukrayna gerginliğinin bütün dünyayı etkilediği, petrol fiyatlarının son yılların en yüksek noktasına geldiği bir gün içerisinde buğday fiyatlarının her türlü emtia fiyatlarının, gıda fiyatlarının yükseldiği bir dönemde ülkede sanki bir yokluk, yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere karşı bizim de Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak net bir şekilde operasyon çekeceğimizi de herkes bilsin. Böyle bir şey olamaz.” ifadelerini kullandı.