GündemSağlık

Bakan müjdeyi verdi: “Koronavirüs aşısında son aşamaya gelindi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse (Covid-19) karşı Türkiye'nin geliştirdiği aşı projelerinde son aşamaya gelindiğini duyurarak, "İki projede hayvan denemelerini tamamladık, insan denemeleri kısmına geldik" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs (Covid-19) aşısında son aşamaya gelindiğini duyurdu.

Adıyaman Üniversitesi, TÜBİTAK ve kentteki VETAL firması iş birliğine katılan Bakan Varank, atlardan elde edilen anti serum çalışmalarının yapıldığı Organize Sanayi Bölgesindeki laboratuvarı ziyaret etti. Bakan Varank, Adıyaman’da yürütülen çalışmaların Türkiye’deki en önemli at aşı tesisi olduğunu ifade etti.

“COVİD-19 TÜRKİYE PLATFORMU’NU KURDUK”

Koronavirüs daha Türkiye sınırlarına girmeden önce bilim insanlarıyla beraber bu hastalıkla nasıl mücadele edileceği yönünde toplantılar yaptıklarını vurgulayan Bakan Varank, “Bu toplantının sonucunda Covid-19 Türkiye Platformu’nu oluşturduk. Bu platform çatısı altında hem aşı geliştirme hem de ilaç geliştirme projelerimiz büyük bir kararlılıkla ve bilim insanlarımızın üstün gayretiyle devam ediyor” dedi.

“AŞIDA SONA GELDİK”

Aşı geliştirme projelerinden de bahseden Varank, “Türkiye’deki 3 aşı projemizde sona geldik diyebiliriz. Tabii ki bu aşıların geliştirilmesinin yanında bunun üretimi de önemli. Bunları Türkiye’de üretebilmek için alt yapıya sahip bütün şirketlerimizi geziyoruz. İşte burada Adıyaman’daki VETAL firması bizim önemli bir adayımız. Buradaki tesisleri Sağlık Bakanlığımızın onayının ardından buradaki tesisler insan aşısı üretmek için de çok rahat bir şekilde kullanılabilecek. Biz Sağlık Bakanlığımızla görüşmelerimizi yapıyoruz. Ekipler geldi, bu tesisleri ziyaret etti. İnşallah buradaki sertifikasyon çalışmalarından sonra insan denemeleri aşamasına gelen çalışmalarımızı burada üretimini yapıp Faz-1 aşamasına taşımak istiyoruz. Tabii VETAL firmasının bunun yanında kendi yaptığı kendi çalışmalar var. Adıyaman Üniversite’sinden rektörümüz burada. Onların kendi anti serum çalışmaları var. Bunları da kendilerinden dinledik. Tüm bunlarla ilgili tüm Türkiye’de büyük bir gayretle bilim insanlarımız gerçekten çalışıyorlar. Ben kendilerine şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.

“SON SÜRAT ÇALIŞMALARA DEVAM”

Varank, Adıyaman’da böyle önemli bir tesisi görmüş olmaktan gurur duyduğunu belirterek,
“İlk defa gelip kendi gözlerimle şahit olmuş oldum. Adıyaman’da böyle bir önemli tesisin bulunmasından gurur duydum. İnşallah bu tesislerle ülkemize şifa olacak aşıları kendimiz üretebileceğiz ve vatandaşlarımızın hizmetine sunabileceğiz. Türkiye’de diğer ülkelerle yapılan bazı faaliyetler de var. Onlarla ilgili de klinik çalışmalar devam ediyor. Bütün amacımız bilimle bu hastalıktan kurtulmak. Biz buradan bilim insanlarımızın çalışmalarımızdan son derece memnunuz. Yurtdışıyla karşılaştırdığımızda onlardan eksik kalır hiçbir tarafımız yok. Hatta çok inovatif aşı denemelerini, ilaç denemelerini bizim insanlarımız yapıyor. İnşallah buradaki tesislerle de burada netice almak için son sürat çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

“İNSAN DENEYLERİ BAŞLAYACAK”

Hayvan denemeleri tamamlanmış aşıların var olduğuna da vurgu yapan Bakan Varank, “Sağlık Bakanlığımıza dosyalarımız teslim edildi. Sağlık Bakanımızın öncülüğünde onlar da gerekli değerlendirmeleri hızlı bir biçimde yapıyorlar. Çok kısa bir süre içerisinde Faz-1’e geçebileceğimize biz inanıyoruz. Yeter ki; bu süreçler bir an önce tamamlansın. Bunun gibi önemli tesislerde de en azından Faz-1, Faz-2 aşamalarında kullanılacak aşılar üretilebilsin. Biz kısa bir süre içerisinde insan denemelerine başlayabileceğimize inanıyoruz” dedi.