İzmir Haberleri

Bakan Kurum’dan flaş ‘İzmir’ açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depreminin ardından hasarlı binalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "İzmir’de de 40 bin bağımsız binanın acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Bu da 19 bin 500 bina dönüştürülmesi demek oluyor" dedi.

İzmir’de 30 Ekim tarihinde meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depreminin ardından hasarlı binalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, “İzmir’de de 40 bin bağımsız binanın acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Bu da 19 bin 500 bina dönüştürülmesi demek oluyor” dedi.

Canlı yayında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Türkiye’de öncelikli dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bunun 1,5 milyonu acilen dönüşmesi gereken konutlar. Bunun 300 bini İstanbul’da” dedi.

İzmir depreminin ardından hasar tespit çalışmalarının sona erdiğini ve acil yıkılacak binalar için harekete geçildiğini söyleyen Kurum, “İzmir’de de 40 bin bağımsız binanın acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Bu da 19 bin 500 bina dönüştürülmesi demek oluyor. Önceliklerimiz nelerdir bunlara baktık. Belediyelerimizle ortak bir hedef koyduk. Her yıl 300 bin hedef koyduk. Acilen bunları dönüştürelim dedik. Bu çerçevede her yıl yüzde 20-25’ini yapıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu