Depremler

Bakan Kurum uyardı: Enkaz altında can aramak istemiyoruz!

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün İstanbul’da aynı nokta meydana gelen iki depreme ilişkin, “Riskli binalarda oturmayalım. Enkaz altında can aramak istemiyoruz” dedi.

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul için uyarılarda bulundu. Şırnak’ta katıldığı bir programda dün İstanbul’da meydana gelen 4.2 ve 3.6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin, “Vatandaşımıza bir kez daha duyurmak gerekirse riskli binalarda oturmayalım. Enkaz altında can aramak istemiyoruz. Gelin, bu noktada biz her türlü iş birliğine hazırız. Her türlü projeye destek vermeye hazırız” dedi.

İNCELEMELER İÇİN ŞIRNAK’TA!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli incelemelerde bulunmak için Şırnak’a geldi. Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret eden Bakan Kurum, daha sonra İl Değerlendirme Toplantısı’na başkanlık etti. Bakan Kurum’un yanı sıra Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, AK Parti Milletvekili Rizgin Birlik, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla yapılan İl Değerlendirme Toplantısı’nda Şırnak’ta yapılan çalışmalar ve projeler ele alındı.

“NÜFUSUMUZUN YÜZDE 70’İ DEPREM BÖLGESİNDE”

Bakan Kurum, dün İstanbul’da meydana gelen 4.2 ve 3.6 büyüklüğündeki iki depreme ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İstanbul’da beklenen depreme ilişkin dün bir deprem yaşadık. Bugün Şırnak’ta bu mesajı vermek de önemli, deprem, terör kadar tehlikelidir. Bu noktada biz Türkiye olarak nüfusumuzun yüzde 70’i deprem bölgesinde yaşıyoruz. Bu konuda bugüne kadar çok önemli adımlar attık. Yapmamız gereken birçok proje var. Bakanlık olarak bir hedef ortaya koyduk. Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde 1,5 milyon konutun acil dönüşümünü yapacağız. Bunun merkezi İstanbul’dur. İstanbul’da bütün ekiplerimizle birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hemen hemen her ilçemizde projemiz var. Acil öncelikli dediğimiz alanların dönüşümünü sağlamak noktasında çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. Bu noktada vatandaşımıza bir kez daha duyurmak gerekirse riskli binalarda oturmayalım. Enkaz altında can aramak istemiyoruz. Gelin, bu noktada biz her türlü iş birliğine hazırız. Her türlü projeye destek vermeye hazırız. İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.