Ekonomi

Bakan Kurum açıkladı: Konut ve iş yeri sahiplerine ödeme yapılacak!

Geçtiğimiz günlerde Rize’de meydana gelen kuvvetli yağış nedeniyle 2 kişi hayatını kaybederken, konut ve işyerleri de maddi zarara uğramıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selden etkilenenlere güzel haberi verdi. Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamalarda konut ve işyeri sahiplerine ödeme yapılacağı duyuruldu.

Rize’de meydana gelen sel ve heyelan felaketlere neden oldu. Sel nedeniyle Çayeli ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Selde yaralanan 10 kişinin ise hastanede tedavisinin devam ettiği bildirildi. Selde sadece can kaybı değil maddi kayıplar da yaşandı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selden etkilenenlere güzel haberi verdi. Bölgede yaklaşık 1.5 milyon liralık hasar meydana geldiğini duyuran Bakan Kurum, konut ve işyeri sahiplerine ödeme yapılacağı açıkladı.

İşte Bakan Kurum’un o açıklamaları:

278 kilogram yağış düşmüş durumda. Normalde 50-60 kilogram yağış düşüyordu. Binaları kaldırıp, kamulaştırma yapacağız. 4 işyerini kaldırıp, dere güzergahını genişleteceğiz. 5 bin lira kira yardımı yapılacak. Esnafa da 10 bin lira taşınma yardımı desteği verilecek. Şahinler Deresi güzergahındaki yapılar kaldırılacak.

İlbank çalışmalarını sürdürmektedir. Madenli beldemize geçici de olsa içme suyunu vermiş olacağız. Oluşan altyapı, yol gibi hasarlar giderilecektir. Belediyemiz ve bakanlığımız, valiliğimiz tüm çalışmaları yapmaktadır.

Sel riski, taşkın riski altındaki vatandaşların taşınma süreçlerini takip ediyoruz. Madenli ilçesinde 200-250 konut yapmayı kararlaştırdık. İklim değişikliği önemli bir süreç. Tüm vatandaşlarımızın el birliğiyle yönetmesi gereken bir süreçtir.

Menfezlerdeki tıkanıklığın, yol ve altyapıdaki tıkanıklığın sonuçlarını görüyoruz. Her türlü desteği vatandaşlarımıza vereceğiz. İkizdere, Çayeli ve Madenli için desteklerimizi vereceğiz.

FETÖ’cü hainler, ülkemizin istiklali, istikbaline darbe girişiminde bulundular. 4. yılını yaşıyoruz. Tüm 15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

İlgili Makaleler