Gündem

Bakan Koca’dan yeni açıklama: Hatay için duyurdu!

Depremin ardından Hatay’da şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması konusunda uyarı yapılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından bir uyarıda bulundu. Bakan Koca, kentte şebeke suyunun şu aşamada içme suyu olarak kullanılmasına uygun olmadığını belirtti.

İÇME SUYU UYARISI

Bakan Koca’dan önemli bir uyarı geldi. Hatay’da şebeke suyunun içilmemesini belirten Koca, “Hatay’da şebeke suyu, içme suyu olarak kullanılmaya şu aşamada elverişli değildir” açıklamasını yaptı.

Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çevre sağlığı ekiplerimiz Hatay’da su güvenliği için çalışmalarını sürdürüyor. Depremden etkilenmeyip şebeke suyu verilen bölgelerden test için alınan numuneler Sahra Hastanesi bünyesinde kurulan Laboratuvara götürüyor. Suyun kullanıma uygunluğu bu testler sonucu tespit ediliyor. Hatay’da, depremden etkilenen ve şebeke suyu verilemeyen bölgelere ise, su, belediyeler tarafından tankerlerle taşınıyor. Tankerlerle getirilen suyun klorlanması ve test edilmesi işlemleri de Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Ekipleri tarafından yürütülüyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Koca şunları kaydetti:

“Elimizdeki sonuçlara göre, Hatay’da şebeke suyu, içme suyu olarak kullanılmaya şu aşamada elverişli değildir. Şebeke suyu, şu aşamada ancak günlük kullanıma elverişlidir.”