Gündem

Bakan Koca’dan kritik Kurban Bayramı açıklamaları!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca,  herkesin merakla araştırdığı kısıtlamalara ilişkin de konuştu. Koca açıklamasında 'Kurban Bayramı'nda kısıtlama yok.' dedi. İşte Bakan Koca'nın açıklamaları...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca,  herkesin merakla araştırdığı kısıtlamalara ilişkin de konuştu. Koca açıklamasında ‘Kurban Bayramı’nda kısıtlama yok.’ dedi. İşte Bakan Koca’nın açıklamaları…

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Ramazan Bayramı’nı gönlümüzce idrak edememiştik. 24-25-26 Mayıs tarihlerine gelen bayram en sıkı tedbirlerle buruk geçti.

– Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalıdır.

– Müşteri satıcı arasında el sıkışma usulü pazarlık yapılmamalıdır.

– 65 yaş üstü ve kronik hastalar hayvan satış ve kesim alanlarında bulunmamalıdır.

– Kurbanlar belirlenen yerlerde kesilmelidir.

– Kesim tercihen işin ehli tarafından en az katılımla yapılmalıdır.

– Maske mesafe el temizliğine dikkat edilmelidir.

İkinci gruptaki önlemler namazla ilgilidir.

– Cuma ve Bayram namazlarında şu tedbirlere uyulmalıdır:

– Bayram namazı ve cuma namazı sırasında kurallara uyulmalı.

– Abdeste cami şadırvanında alınmamalı, evde alınmalıdır. Aksi halde sosyal mesafe ve maske kuralına uymak imkansız hale gelebilir.

– Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalıdır.

– Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalı, el öpmek veya öptürmek, tokalaşmak, sarılmak bir sonraki bayrama ertelenmeli.

’11 Haziran’da olduğu gibi…’

Sonuç verecek kısıtları koyacak olan sizlersiniz. Kurban Bayramı’nda işi öyle ciddiye alalım ki bayram sonrasında gözümüz vaka tablosunda olmasın. Artık tecrübelerle biliyoruz ki tedbir sonuçtur. Gerilersek toparlaması büyük çaba, dikkat istiyor. 11 Haziran’da olduğu gibi 1000’in altına vaka sayısını çekmek 33 günümüzü almıştır. Salgınla mücadele toplu katılımla gerçekleşir. DSÖ’nün bu son günlerde uyardığı üzere, Eylül’de ikinci dalga başlangıcı ekonomiler açısından büyük risktir. Yatan hasta sayımızın artması, şuan hizmet verilebilen diğer hastalarımız için arzu edilmeyen sonuçtur. Salgına karşı daha kararlı olmalıyız. Mücadele bir süreçtir.

Hıfzıssıhha kurullarının illerde aldığı radikal kararları destekliyoruz.

Son günlerde medya ve sosyal medyada ilginç birkaç konu var. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının %40 olduğu ileri sürülüyor. Bu oran, gerçeğin yarısını bile ifade etmekten çok uzaktır. Test kitlerinin doğru sonuç verme oranı yüzde 90’ın üstündedir.

65 yaş üstü kurban kesim alanına gitmemeli.

(Türkiye’de ikinci koronavirüs dalgası yaşanır mı?)

İkinci dalga beklentisinin dünya genelinde olduğunu biliyoruz. Bazı ülkelerde vaka sayıları giderek artıyor. Biz bu dönemi çok temkinli geçirmeliyiz. Risk henüz geçmedi. Bazı illerimizde salgın zirveyi görmedi. Kurallara mutlak uyum gerekiyor. Bayramda gönüllü şekilde tüm tedbirlere uyulmalı.

(Okulların açılması)

Okulların açılma takvimini açıkladı Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos. İller bazın bir farklılık söz konusu ise salgınla ilgili o illere özel farklı yaklaşımlar devreye girebilir.

Okullar 31 Ağustos’ta açılacak. Ancak eğitimin nasıl yapılacağı önümüzdeki haftalar belirlenecek. Okullarda pozitif vaka çıktığında hangi önlemler alınacağıyla ilgili çalışmalar yapılıyor.

(Aşı çalışmaları)

Zannediyorum önümüzdeki 4-5-6 ay, Ocak, Şubat, Mart gibi, yılın ilk çeyreğinde, aşının geliştirilmesi mümkün olabilir gibi görünüyor. Son birkaç hafta epey mesafe kateden ülkeler oldu. İngiltere bunlara örnek gösterilebilir, ABD de Çin de… 1-2 ay sonra olacak beklentisi içinde olmamalıyız. Önümüzdeki 4-6 ay içinde bir gelişme olabilir. Ülkemizde de 6 çalışma devam ediyor. Daha klinik, insan çalışmaları safhasına gelinmedi. O da Eylül-Ekim gibi bazı üniversite ve merkezlerimiz olacak. Çin ve Rusya ile de aşı konusunda ayrıca irtibat halindeyiz.

Testlerimizde pozitiflik oranı 0,26 çıktı. Yani 10 bin kişiden 26 kişi aramızda koronavirüs pozitif olarak dolaşıyor.