Gündem

Bakan Koca’dan koronavirüs ile ilgili flaş açıklama!

Sağlı Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye'de ise vaka 4 haftada zirveye ulaştı ve düşüşe geçti. Gururla söylüyorum; Türkiye koronavirüs mücadelesinde ilk dönemi tamamladı." diyerek tedbirin ne kadar önemli olduğunu da vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Dünyada salgının hızı kesilmiş değil. Türkiye’de ise vaka 4 haftada zirveye ulaştı ve düşüşe geçti. Gururla söylüyorum; Türkiye koronavirüs mücadelesinde ilk dönemi tamamladı.

Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız, mevcut koronavirüs hasta sayımızı aştı. Artık salgın döneminde güncel politika ve değişikliklere gidebiliriz.

Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır.

Altını çizerek söylüyorum ki koronavirüsle mücadelenin ikinci döneminin ilk günlerindeyiz. Tedbir çok önemli.

Eviniz virüse karşı halen en güvenli ortam olmaya devam etmektedir. Özgür ama kontrollü olacağız.

Başlayan yeni dönem bildiğimiz anlamda tipik bir normalleşme dönemi değildir. Kısıtların biraz esnediği dönemdir. Yeni dönem, tedbirlerle özlemlerin sentezidir. Başlayan dönem 11 Mart’tan bu yana gösterdiğimiz çabanın ödülüdür.

Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili gerçekler değişmemiştir.