GündemSağlık

Bakan Koca’dan grip aşısı açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca grip aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 5 haftadır tarama yapıldığını söyleyen Bakan Koca, “Bu dönemde influenza yok.” İfadelerini kullandı. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda şu ana kadar 600 bin kişiye grip aşısı yapıldığı bildirildi.

Kış aylarının gelmesi ile beraber vatandaşlarda corona virüsünün yanında grip endişesi de yaşanmaya başlandı. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Koca, şu ana kadar 600 bin kişiye grip aşısının yapıldığını bildirdi. Corona virüsü aşısına ilişkin de bilgilendirmede bulunan Bakan Koca, “Yerli aşımızın devreye girmesi Nisan ayı şeklinde olur.” İfadelerini kullandı.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye’nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık.

Şu ana kadar 600 bin kişiye yaptık grip aşısı.

Pfizer (aşı) ile ilgili Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var.
Yerli aşımızın devreye girmesi Nisan ayı şeklinde olur.

Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz Ocak ayında da böyle olacak bu sayı 2 katına çıkabilir bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak.

5 haftadır tarama yapıyoruz. Bu dönemde influenza yok.