Gündem

Bakan Koca’dan flaş Kurban Bayramı açıklaması: Bu tedbirlere uyulmalı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada vatandaşlara Kurban Bayramı uyarısında bulunuldu. İşte o uyarılar…

Bugün 15.00-21.00 saatleri arasında gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısı ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yazılı açıklama geldi. Açıklamasında günlük vaka sayısına değinen Bakan Koca, “Günlük yeni hasta sayılarının tekrar 1.000’in altına inmesi, salgınla mücadelede bir avantaj olduğu kadar, motivasyon gücüdür. Fakat şu an, hemen her gün, iyileşen hasta sayımız kadar yeni hastamız olmaktadır. Bu stabil durum, daha ziyade, sağlık sisteminin tehditten uzak olduğunu göstermektedir. Yetinebileceğimiz bir başarı değildir. Yeni hasta sayılarını azaltmalı, arayı açmalıyız.” İfadelerini kullandı.

Kurban Bayramı’nda alınması gereken tedbirlere de değinen Bakan Koca, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

Bayramda memleketine gidecek olanlar, trafik yoğunluğuna kalmadan yola çıkmalı. Taşıtlarda kalabalık olmamalı, tedbirlere uyulabilmelidir. Bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene normalden daha fazla dikkat edilmelidir. Toplu bayramlaşma yapılmamalı, kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Ziyaretler sınırlı tutulmalıdır. Bayramlaşmalar mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır.

65 yaş üstü telefonla tebrik kabul etsin

Özellikle 65 yaş üstündekiler, kronik hastalığı olanlar, tebrikleri telefonla kabul etmelidir. Hiçbir şekilde el sıkma, kucaklaşma olmamalıdır. El temizliğine dikkat edilmelidir. Bir araya gelinecekse açık hava tercih edilmelidir. Bayramda, maske ve mesafe kuralına bugüne kadar olduğundan daha fazla ihtiyacımız var.

İlgili Makaleler