Gündem

Bakan Koca’dan flaş açıklamalar: Yeni hastalık yayılıyor! Vaka sayısı arttı

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, maymun çiçeği virüsü ortaya çıktı. Birçok ülkede görülen maymun çiçeği vakaları Türkiye’ye de sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği virüsü vakalarının Türkiye’de arttığını belirtti. Bakan Koca, vakaların 11’e yükseldiğini duyurdu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI 11’E YÜKSELDİ

Bakan Koca aymun çiçeği virüsü vakalarıyla ilgili olarak, “11 vaka sayısına ulaşıldı. Türkiye için korkulacak bir hastalık değil, ne pandemi ne endemi. Sorun olmayacak. Maymun çiçeği hastalığı aynı ortamda daha yakın, daha uzun süreli kalma ile bulaşan bir hastalık. Türkiye için ne pandemi ne de endemi olacağına asla inanmıyoruz” dedi.

KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Koronavirüs konusunda 3, 4 hafta önce pik noktasına erişildiğini aktaran Bakan Koca, “Covid’de dalga 3, 4 hafta önce pik noktasına erişti. Günlük 60 bini geçen rakamları gördük, şu an 10 bin rakamlarına indi. Her geçen gün vaka sayılarının azaldığı, hastane yatış ve yoğun bakım yatışlarının da azaldığını görüyoruz. Önümüzdeki 2, 3 hafta içinde belirgin azalma bekliyoruz. Tahminen kasım, aralık gibi yeniden bir çıkış olabilir. Mevsimsel gripten pek farklı seyretmeyecek. Aşıda hatırlatma dozları, ihmal edilmemelidir. Özellikle hazırlık anlamında 65 yaşın üzerinde olan, ek hastalığı bulunan kişilerin hatırlatma dozlarını kasım, aralık aylarından önce yaptırmalarını önemsiyoruz. Covid bitmedi, yakın zamanda tamamen de ortadan kalkmayacak ama artık nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz. Büyüklerimizin ve ek hastalığı olanların, hastalık belirtisi olduğunda testlerini erken dönemde yaptırmalarını önemsiyoruz. Çünkü molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımı gerekebilir” ifadelerini kullandı.