GündemManşet

Bakan Koca’dan flaş açıklama: Mutasyonlu virüs Türkiye’de de görüldü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi twitter hesabı üzerinden son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de de mutasyonlu virüs görüldüğü bildirildi. Virüsün İngiltere’den gelen 15 kişide tespit edildiği bildirildi.

Dünya genelinde corona virüsü ile mücadele devam ederken, İngiltere açıklama yapmış ve yüzde 70 daha hızlı bulaşan mutasyonlu virüs tespit edildiğini duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye’de de virüsün tespit edildiğini bildirdi. Bakan Koca konuyla ilgili olarak, “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.” Dedi.

Bakan Koca açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

 

Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

Temas edenler karantinaya alındı

İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır. Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Mutasyona uğramış virüs hakkında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanının ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurmuştu. Söz konusu mutasyon için Sağlık Bakanı Matt Hancock ise ‘’kontrolü kaybettik’’ demişti.