GündemManşet

Bakan Koca’dan önemli açıklama: Bu numaraya mesaj atarak öğrenebilirsiniz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden aşılanma süreci hakkında bilgilendirmede bulundu. Bakan Koca, bu paylaşım ile beraber aşı hakkında merak edilen soruları da açıklamış oldu. Yapılan açıklamaya göre vatandaşlar aşı durumunu e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebilir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile 8 adımda corona virüsü aşısının nasıl uygulanacağını anlattı.

Bakan Koca’nın paylaşıma göre aşı uygulaması

Birinci adım: Vatandaş aşı durumunu e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebilir.
İkinci adım: Aşı olacak grup arasında yer alıyorsa randevu işlemi MHRS uygulamasına yönlendirir. Tarih ve saat aralıkları seçilerek randevu işlemi tamamlanır.

Üçüncü adım: Randevu işlemi sonucunda vatandaşa kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirme yapılır. Randevu bilgileri e-Nabız ve MHRS uygulamalarından da öğrenilebilir. Vatandaş “randevu tarihlerinde” randevu aldığı sağlık kuruluşuna gider.

Dördüncü adım: Aşıyı uygulayacak olan sağlık personeli AŞILA uygulamasından vatandaşın sorgulamasını yapar.
Beşinci adım: Uygulama üzerinden, uygulanacak aşının barkodu okutulur ve kaydedilir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra aşı uygulanır.

Altıncı adım: Aşıyı uygulayan sağlık personeli, vatandaşın 2. doz randevusunu oluşturur.

Yedinci adım: 2. doz için oluşturulan randevu bilgileri vatandaşa kısa mesaj (SMS) ile iletilir. Vatandaş, randevu ve aşı bilgilerine e-Nabız hesabından da ulaşabilir.

Sekizinci adım: Vatandaş elektronik aşı kartına e-Nabız veya Hayat Eve Sığar uygulamalarından ulaşabilir.

Türkiye’de corona virüsü son durum

Sağlık Bakanlığı 16 Ocak 2021 corona virüsü tablosunu açıkladı. Açıklanan tabloya göre, 156 bin 792 test uygulandı. 7 bin 550 vaka tespit edildi. 902 kişi hasta olarak kaydedildi. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 168, iyileşenlerin sayısı ise 8 bin 5 olarak açıklandı.

HABERLERİMİZİ TELEGRAM’DAN DA TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

http://t.me/egehaber