Gündem

Bakan Koca’dan flaş açıklama: 3 haftada yüzde 49 azaldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'yla bir araya geldi. Valilikte yapılan basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Diyarbakır’da 3 hafta öncesine göre vaka oranının yüzde 49 oranında düşmüş durumda olduğunu bildirdi.

Türkiye’de artan vakalar nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın da sıkı çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki corona virüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve sağlık yatırımlarını incelemek için Diyarbakır’a gitti. Bugün Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’yla buluşan Bakan Koca, basına da önemli açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamalarda 3 hafta önce ilde corona virüsü vaka yoğunluğu yaşandığını belirten Bakan Koca, ilde filyasyon ekip sayısının 200’den 385’e çıkarıldığını bildirdi. Bakan Koca konuya ilişkin açıklamasında, “Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edersek, salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temaslıları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı. Türkiye, dünyada filyasyonu yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biridir. Bu gücümüzü Diyarbakır’da yoğun bir şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki, 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır.” İfadelerini kullandı.

Hastaların ortalama yaşı yükseldi

Türkiye’deki salgında hastaların ortalama yaşının yükseldiğini ve bu nedenle vefat sayısında artışlar yaşandığını açıklayan Bakan Koca, “Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafede taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. Bu anlamada Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşerilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum. Bugün bölgedeki durumu yerinden görmek, acil müdahale gerektiren konulara, çözüm üretebilmek için buradayız.” Dedi.

6 il için değerlendirme yapılacak

Bakan Koca basın açıklamalarında Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak il sağlık müdürleri, saha koordinatörleri ve başhekimleri katılımıyla bölge toplantıları yapılacağını bildirdi. Bakan Koca açıklamalarında, “Bu 6 ilimizdeki güncel durumu, ihtiyaçları, sağlık altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız. İstişarelerimiz bittikten sonra özellikle aldığımız kararları ve sorunlarını cevaplamış olacağım.” Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu