Sağlık

Bakan Koca: Sıtma ilacı ile yapılan yayın güvenilir değil!

Geçtiğimiz günlerde corona virüsü tedavisinde kullanılan sıtma ilacının ölüm riskini artırdığı ile ilgili bir çalışma ortaya çıkmıştı. Bakan Koca tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada yayının güvenli olmadığı ifade edildi. Bakan Koca, “İlaçtan yarar gördük.” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan bir araştırmada, sıtma ilacı olarak bilinen hidroksiklorokin ve klorokin tedavisi uygulanan corona virüsün ağır seyrettiği hastalarda, hayatını kaybetme olasılığının yüksek olduğu sonucuna varılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca o araştıma ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu. Amerika’da yapılan yayının güvenilir olmadığını dile getiren Bakan Koca, ilacın kullanımın faydalarının görüldüğünü açıkladı.

Çalışmayı enfeksiyon uzmanları yapmış

Bakan Koca twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “COVID-19’a karşı kullandığımız SITMA İLACI hakkında AMERİKA’DA YAPILAN YAYIN GÜVENİLİR DEĞİL. Veriler bilim adamlarınca değil, bir şirket tarafından toplanmış. Çalışmayı enfeksiyon uzmanları yapmamış. Yan etki iddiası şaibeli. İlaçtan yarar gördük.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu