Sağlık

Bakan Koca müjdeyi duyurdu: İlk yerli aşımız kullanıma hazır!

Tüm dünya corona virüsü aşı gelişmelerine sevinirken, Türkiye’de de güzel bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşının kullanıma hazır olduğu duyurdu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı.” İfadeleri kullanıldı.

Bu sene sağlık alanında yaşanan üzücü durumlardan sonra güzel haberler de gelmeye başladı. Farklı ülkelerden corona virüsüne karşı etkili aşı açıklamaları yapıldı. Türkiye’de de corona virüsü aşı çalışmaları devam ederken, Bakan Koca Tetanos-Difteri aşısı ile ilgili müjdeyi duyurdu. Koca’nın konuya ilişkin açıklamasında, “Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı.” İfadeleri kullanıldı.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

Ankara’nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç, ilk dolumu 2017’de yaptı.

İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi.

Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı.

Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek.