Gündem

Bakan Koca kitle bağışıklığının en yüksek olduğu ili açıkladı!

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı endişe yaratmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan önemli bir açıklama geldi. Bakan Koca, kitle bağışıklığının en yüksek olduğu ili açıkladı. İşte kitle bağışıklığında en yüksek olan il…

Corona virüsüne karşı mücadele Türkiye’de alınan tedbirler ile devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile Türkiye’nin salgın durumu değerlendiriliyor. Son olarak Bakan Koca kitle bağışıklığının en yüksek olduğu ili açıkladı.

Kitle Bağışıklığı’nın en yüksek olduğu il hangisi?

Konuyla ilgili Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın “Kitle bağışıklığı en yüksek nerede oluştu?” sorusuna cevap veren Koca, kitle bağışıklığının en yüksek Adıyaman’da olduğunu belirtti.

Bugün yayımlamış olduğu yazısında önemli ifadeler kullanan Muharrem Sarıkaya’nın o yazısı şu şekilde:
“Her akşam saat 19.00 civarında Türkiye’deki salgının ve yarattığı etkinin durumunu gösteren tablo nasıl oluşturuluyor? Uzun süredir merak ettiğim soruyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiğimde, verilerin ne denli sağlıklı olduğunu, Türkiye’nin ne denli gelişmiş bir dijital sağlık altyapısına sahip olduğunu önce özetledi.
Baştan oluşturulan sistemin, salgınla birlikte ne denli önemli bir kolaylık sağladığının da altını çizdi. Koca, cep telefonundan girip bazı illerin ilçelerine kadar ulaştı ve oradaki salgın durumuna yönelik her veriyi anında görme olanağına sahip…

Filyasyon ekiplerinin ne kadar zamanda oraya gittiğini, nasıl bir tıbbi müdahalede bulunduklarını, hangi ilaçları verdiklerinden veriler anında cep telefonuna ulaşıyor. Bu aşamada kitle bağışıklığının en yüksek nerede oluştuğunu soruyorum, ekrandan bakıp, “Adıyaman” yanıtını veriyor. Ancak PSR testi yapan makineye virüs kalıntısı bulaşmış, makinenin kontamine olmuş olabileceğine de dikkat çekiyor, denetim yapılmasını istediğini bildiriyor…”

Dün aşı müjdesi vermişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı durum değerlendirmesinde aşı müjdesi vermişti. Bakan Koca tarafından yapılan bilgilendirmelerde Türkiye’nin yerli corona virüsü aşısında insan deneyleri aşamasına geçildiği ifade edilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu