Gündemİzmir HaberleriManşet

Bakan Koca: İzmir’de vaka sayıları yüzde 42 arttı!

İzmir’e gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İzmir'de vaka sayısı bir önceki aya göre yüzde 42 arttı” dedi. Bakan Koca, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli ve Uşak'taki vaka artışlarını açıkladı.

Bir dizi incelemeler yapmak için İzmir’e gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’de vaka sayılarının yüzde 42 arttığını söyledi. Valilik şeref defterini imzalayan ve Vali Köşger ile görüşen Koca, en önemli gündem maddelerinin koronavirüs salgınının İzmir’deki seyri ve sağlık yatırımları hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşandığına dikkat çekerek sözlerine başlayan Fahretin Koca, “Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Bazı illerimizde hasta sayılarımızda istemediğimiz yükselişler görülürken bazı illerde ise sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde salgını kontrol altında tutabiliyoruz. İzmir bu anlamda bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerimizden biri oldu. Yoğun nüfusu ve birçok tatil yöresini içinde barındırması nedeniyle İzmir önemli bir insan akışının yükünü taşıyor” dedi.

“HASTALIK DAHA DA YAYILABİLİR!”

Yazın bitişiyle koronavirüs vaka yoğunluğun artığını belirten Bakan Koca, “Yaz sonunda şehir merkezine ve diğer illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha yayılma potansiyeli mevcut. Bu nedenle İzmir’in ülke çapında salgın kontrolü adına kritik bir rolü var. Geçtiğimiz haftalarda çeşitli bölgelerde hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. Valilerimizle, il müdürlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz. İzmir’de bir ay öncesine göre yüzde 42 oranında vaka artışına şahit olduk. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahaleler ile bu artışın kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10’lara kadar gerilediğini söylemek istiyorum. Bir hafta 10 gün sonra daha stabil döneme, daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

EGE BÖLGESİ’NDE VAKA SAYISINDA ARTIŞ VAR

Ege Bölgesi’ndeki diğer şehirlerdeki vaka artışlarına da dikkat çeken Bakan Koca, “Aydın’da son bir haftada bir ay öncesine göre yüzde 5 düşüş görüyoruz. Manisa’da son bir ayda yüzde 30 vaka artışı, son 1 haftada stabil görülüyor. Muğla’da son 1 ayda vaka sayısı stabil seyrediyor. Denizli’de son aya göre yüzde 60 oranında artış görüyoruz. Uşak’ta ise son hafta yüzde 40 vaka artışı görülüyor. Türkiye genelinde şu an erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 48,5, yani yüzde 50’nin altında. Erişkin yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 33. Yani genel anlamda bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.” dedi.

“ZATÜRRE ORANI DÜŞTÜ”

İzmir’de sevindirici bir gelişme yaşandığına da aktaran Sağlık Bakanı, “Bizleri sevindiren diğer bir gösterge son dönemde İzmir’de zatürre oranı yüzde 8,2’den 4,9’a kadar düştü. Yani yüzde 40 düşüş sağlandı. Hastane yatışlarında da bu anlamda stabil bir döneme girdiğimizi söylemek istiyorum.” dedi.

“İZMİR’DE 445 FİLYASYON EKİBİ VAR”

Filyasyon çalışmalarından da bilgi veren Koca, “İzmir’de şu an 445 filyasyon ekibimiz sahada çalışıyor. Her ekip 3 kişiden oluşmak üzere 445 ekipten söz ediyorum. Türkiye genelinde temaslıların taraması yani filyasyon 15 saat içinde yapılıyor. İzmir’de ise bu şu an 19 saat. Bunu önce Türkiye ortalamasına daha sonra da 12 saate çekmeyi hedefliyoruz. Her zaman altını çiziyorum temaslıları ne kadar erken tecrit edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye, dünyada filyasyonu yani temaslı takibini, iz sürmeyi en iyi yapan ülkelerden biri hatta tek ülke olduğunu da söyleyebiliriz. Bu gücümüzü İzmir’de de yoğun şekilde sahaya sürdük. Önümüzdeki günlerde bunun etkisini daha da görmeyi umuyoruz” diye konuştu.

“HASTANE KONUSUNDA SORUN YOK”

Ege Bölgesi’ndeki hasta yeterliliğiyle ilgili de konuşan Bakan Koca, “İzmir’de bugün erişkin yoğun bakım yatak sayımıza 48 ilave ettik. İzmir’de yatak doluluk oranımız yüzde 46, yoğun bakım yüzde 75, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 48. Aydın’da yatak doluluk yüzde 42, yoğun bakım yüzde 63, Aydın’da 42 erişkin yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz. Muğla’da yatak doluluk yüzde 43. Yoğun bakım yatak sayımıza 32 ünite ilave ediyoruz. Uşak’ta erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 39, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 56, solunum cihazı doluluk oranıysa yüzde 17. Mevcut yoğun bakım yataklarımıza 20 tane ilave ediyoruz. Denizli’de yatak doluluk oranımız yüzde 46, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranıysa yüzde 49. Mevcut yoğun bakım yataklarımıza 20 tane ilave ettik. Türkiye genelinde şu an erişkin yatak doluluk oranımız yüzde 48,5, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 33. Genel anlamda bir soru olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“13 AŞI ÇALIŞMAMIZ VAR”

Aşı çalışmaları hakkında da bilgi veren Fahrettin Koca, “Dünyada faz3 çalışmasına gelen 9, uygulanmasına başlayan 6 tane aşı çalışması var. Bu aşı çalışmalarının 2 tanesi için Türkiye’de izin verildi. Faz3 çalışması için. Üçüncüsü Rusya’dan geldi. Onun da izni gelecek hafta verilebilir. Preklinik çalışmalar tamamlandıktan sonra faz1, faz2, faz3 çalışmaları başlar. Virüse karşı 13 aşı çalışmamız var” diyerek sözlerini noktaladı..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu