Gündem

Bakan Koca: Hastaneler normal çalışma düzenlerine geri dönüyor!

Corona virüsü nedeniyle Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplandı. Bakan Koca toplantı ardından kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda, hastanelerin normal çalışma düzenine geri dönüleceğini ifade edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı ardından önemli açıklamalarda bulundu. 11 Mart tarihinden itibaren Türkiye’de 4585 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Bakan Koca, tedbirler nedeniyle ikinci bir dalganın beklenmediğini açıkladı. Ayrıca hastanelerin normal hasta kabullerine başlayacağını açıklandı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdik, bu sürece normalleşme süreci diyoruz. Ülkemizde nihai sonuca yaklaşacağımız bir hayat için planlı adımlarla ilerliyoruz.

Ülkemiz bu süreci az hasarla aşan nadir bir ülkedir, şartlardan az etkilenmiştir. Tedbirlere uymanın muntazam bir şekilde sürdürmek bu bakımdan da büyüktür.

Halen sınırlı saatlerde sokağa çıkabilen büyüklerimiz, gençlerimiz ve çocuklarımıza karşı sorumluluğumuz var. Bu grup nüfusumuzun 30 milyonluk kısmını oluşturuyor.

Görülmemiş bir başarı elde ettik

Devletimiz salgınla mücadelede imkanlarını seferber etti, adeta bugünler için sağlık altyapımızla, hastanelerimizle, yatak kapasitemiz, bilim insanlarımız ve çalışanlarımızla görülmemiş bir başarı elde ettik.

Salgının en çetin günlerinde gösterdiğimiz başarıyı, vaka sayımızın binin altına düştüğü, hastalığın yayılmasının önüne geçtiğini görmek zor değildir. Birinci zorluk, salgının sonra erdiği inandırıcıdır, ikinci zorluk tedavide elde ettiğimiz başarıya güvenerek hastalığın ciddiyetine yönelik tavırdır.

Maskesini kuralına uygun olarak takmayan vatandaşlarımıza ricam konunun ciddiyetini hatırlamalıdır. Covid-19 salgını nedeniyle bugüne kadar 4 bin 585 hastamızı kaybettik.

Maske sosyal mesafenin ihlali için gerekçe olmalıdır. Maske kullanımı daha yaygınken, mesafe kuralına uyulmadığını, bazı durumlarda bu kurala uymanın zor olduğunu biliyoruz.

Bakan Koca 3 Haziran 2020 vaka sayısını açıkladı.

Bugün 52 bin 305 test uygulandı. Vaka sayısı 867, vefat sayısı 24 ve iyileşen sayısı 931 olarak açıklandı.

İlgili Makaleler