Genel

Bakan Koca duyurdu! Sakın içmeyin!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün meydana gelen Hatay depremi ile ilgili açıklamalarda bulunarak halka uyarıda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hatay’da bulunan şebeke suyunun içme suyu olarak kullanımının elverişli olmadığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden Hatay’da yaşayan vatandaşlara uyarıda bulunarak şebeke suyunu içmemeleri gerektiğini duyurdu.

BAKAN KOCA UYARDI

“Çevre sağlığı ekiplerimiz Hatay’da su güvenliği için çalışmalarını sürdürüyor. Depremden etkilenmeyip şebeke suyu verilen bölgelerden test için alınan numuneler sahra hastanesi bünyesinde kurulan Laboratuvara götürüyor. Suyun kullanıma uygunluğu bu testler sonucu tespit ediliyor.

Hatay’da, depremden etkilenen ve şebeke suyu verilemeyen bölgelere ise, su, belediyeler tarafından tankerlerle taşınıyor. Tankerlerle getirilen suyun klorlanması ve test edilmesi işlemleri de Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Ekipleri tarafından yürütülüyor.

Elimizdeki sonuçlara göre, Hatay’da şebeke suyu, içme suyu olarak kullanılmaya şu aşamada elverişli değildir. Şebeke suyu, şu aşamada ancak günlük kullanıma elverişlidir.”