Gündem

Bakan Koca duyurdu! 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kaldırılacak mı?

Koronavirüs vaka sayılarının yeniden artışa geçmesiyle Türkiye’de virüsün yayılmasını engellemek amacıyla yeniden tedbir önlemleri alınarak hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile birlikte 65 yaş ve üzeri vatandaşlar içinde belli saatler dışında sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart’ta normalleşme dönemine geçeceğimizi duyurmasının ardından dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

ESNEME SİNYALİ VERİLDİ

Dün gerçekleştirilen kritik Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına ilişkin detaylara da değindi. “İkinci aşıdan iki hafta sonra yani 42 gün sonra koruyuculuğu başlıyor. 65 yaş üzerinde olup 2 haftasının tamamlanmadığını biliyoruz.” ifadelerine yer veren Bakan Koca’dan ‘esneme’ sinyali geldi.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN YASAKLAR KALKACAK MI?

“65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak?” sorusuna yanıt veren Bakan Koca, şu açıklamayı yaptı; “İkinci aşıdan iki hafta sonra yani 42 gün sonra koruyuculuğu başlıyor. 65 yaş üzerinde olup 2 haftasının tamamlanmadığını biliyoruz. Ama süreçte 65 yaş üzerinde illerde bu konuyla ilgili bir esnetme yapılabilir. Aşılama oranı da parametrelerin arasında yer alacak.”

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

Öte yandan tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler için gün içerisinde 10.00-13.00 saatleri, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler için ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı devam ediyor.