Gündem

Bakan Koca duyurdu: 50 milyon aşı için imza atıldı!

Covid-19 aşısının Türkiye’ye ne zaman geleceği ve nasıl uygulanacağına ilişkin detaylar vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Dün Bilim Kurulu Toplantısı ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basına önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda, “Aralık, Ocak ve Şubat ayında bir sorun olmazsa yapılan sözleşme ile 50 milyon doz aşı için imza atıldı” ifadelerini kullandı.

Corona virüsü vaka sayısı Türkiye’de artış gösteriyor. Bakan Koca tarafından son 24 saatte 6 bin 814’ü semptomatik olmak üzere 28 bin 351 vaka tespit edildiği açıklandı. Bu nedenle vatandaşlar aşıların ne zaman Türkiye’de uygulanmaya başlanacağını merak ediyorlar. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca, ‘Sinovac dediğimiz inaktif aşıyla diyaloglarımız devam ediyor. Bununla ilgili bir sözleşme yapıldı. Toplam Aralık, Ocak ve Şubat ayında bir sorun olmazsa yapılan sözleşme ile 50 milyon doz aşı için imza atıldı. ‘ açıklamasında bulundu.

İşte Bakan Koca’nın aşı açıklamalarından satır başları:

Erken dönemde vatandaşımızı aşıya eriştirmek noktasında bir çaba içindeyiz. Burada özellikle dikkat ettiğimiz husus da; vatandaşımıza uygun bulduğumuz, uygun olabilir diye düşündüğümüz aşının etkinlik ve güvenilirliğini önemsiyoruz. Dolayısıyla bu anlamda etkin ve de güvenilir olduğunu bildiğimiz aşıları erken dönemde tedarik ederek vatandaşımızla buluşturmak istiyoruz.

Aşılar biliyorsunuz farklı yöntemlerle geliştiriliyor, inaktif aşılar var, mRNA aşısı, protein ve vektör aşıları şeklinde.
Aralık ayında asgari 10 milyon doz olmak üzere ama 20 milyon hedefliyoruz. Ocak ayında 20 milyonda sorun yok, Şubat ayında da asgari 10 milyon olmak üzere toplam 50 milyon doz için sözleşme imzalandı.
mRNA aşısı (Pfizer) için de Aralık ayında 1 milyon, ilerleyen süreçte takvim daha belirlenmedi ama 25 milyona kadar aşının verilebileceği konusunda görüşmelerimiz devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu