Gündem

Bakan Koca açıkladı: Yüzde 85’e kadar yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi twitter hesabı üzerinden önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Ev içi bulaşma oranları %85’e kadar yükseldi. Tedbir, tehdit neredeyse oraya odaklanmalıyız” ifadeleri kullanıldı.

22 Aralık’ta açıklanan vaka tablosunda, yeni vaka sayısı 3 bin 309 olarak açıklandı. Vaka tablosunu değerlendiren Bakan Koca, düşüş yaşansa da ev içi bulaşma oranının yüzde 85’e kadar yükseldiğini bildirdi.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kısıtlamalar ve tedbirlere uyum sayesinde vaka sayılarımız düşüyor. Buna rağmen virüsün bulaşma yolları değişmeye başladı. Ev içi bulaşma oranları %85’e kadar yükseldi. Tedbir, tehdit neredeyse oraya odaklanmalı. Ev içi bulaşmalara karşı tedbirli olalım”

Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanlığı 22 Aralık corona virüsü tablosunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Yeni tabloya göre, 192 bin 316 test yapıldı. Yapılan testler sonucunda 19 bin 256 vaka tespit edildi. Hasta sayısının 3 bin 309 olarak bildirildiği tabloda, 251 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Covid-19’dan kurtulanların sayısı ise 32 bin 110 olarak belirtildi.