Gündem

Bakan Koca açıkladı! “Koronavirüsten dolayı genç ölümlerde oluyor!”

Bilim Kurulu toplatısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bası mensuplarına koronavirüsü ile mücadele kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşları koronavirüse karşı önlem almaları halinde uyarırken koronavirüs ölümlerinin genç yaşta olduğunu da bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısıın ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Video konferans yolu ile yapılan toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Koca genç yaşlarda da koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenler oluyor ifadelerinde bulundu.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgında mücadele yeni bir aşamaya geçtik. Artık 83 milyon insan olarak her birimiz virüsün doğrudan tehdidi altındayız, aynı hassasiyeti göstermek zorundayız.

Şu anda salgının etkin seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirler ortak özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu şehirler yurt dışı gidiş gelişlerin, sosyal temasın olduğu şehirlerdir.

Tüm Türkiye’de ise 20 yaş altı gençlerimiz ve 60 yaş üstü büyüklerimizden evde kalmaları konusunda kesin talimatımız var. Bu kısıtlamalara uyulması önümüzdeki günlerde kaderimizi çok etkileyecektir.
Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk, izolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur.

83 milyonu oluşturan bireylerin izolasyon kuralını hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir. Başka seçenek olduğu söylenemez. Bu seçeneğin çok kolay olduğunu vurgulamak isterim. Mücadelede iki taraf var. Biri virüstür diğer taraf biziz. Hepimizi eşit derecede ilgilendiren, tehdit eden virüse karşı güç birliği içinde olmamız gerekiyor. Bu tehdit bugün bazı devletlerin bile birbirine karşı tutumunu değiştirdi. Şimdi dayanışma içinde olma, insan sağlığını korumak için özverili olma, tedbirli olma, işbirliği yapma zamanıdır.

Artık sadece yaşlı hastalarda can kaybı yaşanmıyor. Genç hastalarda, kronik hastalığı olan hastalarda da can kayıpları yaşanıyor. Genç yaş bir güvence görülmemeli.

Günlük test sayılarımızı artırıyoruz. Önümüzdeki hafta günlük test sayımızı 30 bine çıkarmış olacağız..

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı