Gündem

Bakan Koca: 100 yıl önceden tedbir dersi alalım!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1918’de ortaya çıkan İspanyol Gribi'nden örnek alınmasını gerektiğini vurgulayarak, maske, mesafe ve temizlik uyarısı yaptı ve “Tedbirler yaygın uygulanmadı, hastalar izole edilmedi. Virüs 500 milyon insana bulaştı. 50 ila 100 milyon can kaybı oldu. O salgından tedbir dersi alalım” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarılarına devam ediyor. Twitter’dan düzenli olarak her akşam bir paylaşım yaparak vatandaşları bilgilendiren Bakan Koca, bu kez 1918’deki İspanyol Gribi’nden örnek gösterdi.

“I. DÜNYA SAVAŞI’NDAN FAZLA İNSAN ÖLDÜ!”

İlk tweetinde “100 YIL ÖNCE dünya bir salgın yaşadı. İspanyol Gribi salgınında tahminen 50-100 Milyon can kaybı oldu. Hastalığa yol açan H1N1 virüsü, bugünkü Koronavirüsle aynı şekilde bulaşıyordu. Sizce, can kaybı neden I. Dünya Savaşındakinden bile fazlaydı? Üzerinde düşünmeye değer bir soru” diyen Fahrettin Koca, ikinci tweetinde bir video paylaştı.

“AYNI TEDBİRLERDİ DERS ALALIM”

İspanyol Gribi döneminde görüntülerin oluştuğu videonun altın Bakan Koca, “İSPANYOL GRİBİ SALGININDA, Koronavirüsle aynı şekilde bulaşan H1N1 virüsüne karşı alınacak tedbir de aynıydı: Maske, mesafe, temizlik. Bunlar iyi bilinmiyordu, yaygın uygulanmadı. Virüs 500 Milyon insana bulaştı. 50 ila 100 Milyon can kaybı oldu. O salgından tedbir dersi alalım.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu