Kamu

Bakan Ersoy açıkladı: Halkımızın ayağına gidecek!

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de kültür ve sanat faaliyetleri durdurulmuştu. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni bir proje hayata geçireceklerini duyurdu. Ersoy tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlığımıza bağlı kurumlar tarafından kültür, sanat faaliyetlerini halkımızın ayağına götürülmesini amaçlayan bir projeyi hayata geçiriyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını nedeniyle, önlem kapsamında kültür ve sanat faaliyetleri durdurulmuştu. Salgın sonrası kültür ve sanat alanında yeni bir projenin hayata geçirilmesine karar verildi. Bu kapsamda Ankara CERModern’de düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy hayata geçirilecek proje için, “Yeni konseptimiz zengin, gezgin kültür festivali. Bakanlığımıza bağlı kurumlar tarafından kültür, sanat faaliyetlerini halkımızın ayağına götürülmesini amaçlayan bir projeyi hayata geçiriyoruz. İlk etapta kamyon tiyatrosunu bugün hep birlikte Erzincan’a uğurluyoruz. Toplam 25 il ve 57 ilçede 50 gün boyunca bir tiyatro turnesine çıkacak. İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon tiyatrolarımız ağırlıklı olarak çocuk tiyatrolarını içeren performanlarını Türkiye’nin 25 ilinde sergileyeceklerdir” açıklamasında bulundu.

Amacımız tarih bilincini gelecek nesillere aktarmak

Geçen sene çocuklar için başlatılan gezen sinema konseptinin genişletildiğini açıklayan Bakan Ersoy, yeni nesillere tarih bilincini aşılamak için çalıştıklarını açıkladı. Ersoy tarafından yapılan açıklamalarda, “Yeni bir konseptimiz de Çanakkale Savaşları Mobil Müze TIR’ı, 100 yılı aşkın bir süredir üzerinden süre geçmesine rağmen Çanakkale Savaşlarındaki o milli mücadele ruhu, hala hepimizin içinde. Amacımız bu ruhu gelecek nesillere en iyi şekilde hissedebilecekleri bir ortamda biz onların ayağına götürerek bu duyguları hissettirmek istiyoruz. Çanakkale Savaşları Mobil TIR’ımızda bugün itibariyle Türkiye’yi dolaşmaya başlıyor. Hedefimiz 81 ilimizde 100 bin aktif temas sağlamaktır.” Denildi.

İlgili Makaleler